Zdjęcia na papierze fotograficznym

Zdjęcia na papierze fotograficznym

W dzisiejszych czasach, przy dostępie do aparatów cyfrowych, które każdy ma w swoim telefonie komórkowym, robimy ogromne ilości zdjęć. Ale ile z nich później oglądamy? Wcale nie tak dużo. One leżą sobie gdzieś na dyskach albo w chmurze i nie zaglądamy do nich prawie wcale. A chyba warto. W końcu są na nich chwile warte wspomnień, momenty ważne w naszym życiu, albo przynajmniej takie, które w momencie pstrykania zdjęcia uważaliśmy za godne utrwalenia.

O przewadze odbitek nad zdjęciami cyfrowymi

Odbitki zdjęćKiedyś było inaczej. Kiedyś zdjęcia były na kliszy i by je obejrzeć trzeba było wykonać odbitki zdjęć. Wkładało się je do albumu i potem można było w każdej chwili takie zdjęcia obejrzeć. Oczywiście nie było ich tak wiele, ale może właśnie dlatego te fotografie były dla nas o tyle ważniejsze, niż są obecnie. Ale przecież i teraz można zdjęcia wydrukować na papierze – albo samodzielnie, na domowej drukarce, albo zlecić w zakładzie fotograficznym. Trzeba może poświęcić trochę czasu, wybrać te najciekawsze zdjęcia z setek, które zrobiliśmy na przykład na wakacjach, ale przecież warto. Potem ma się taką fajną pamiątkę, jak album z odbitkami. Łatwiej siąść i wziąć w rękę taki album, by obejrzeć go sobie, niż szukać komputera, podłączać te wszystkie kable czy bluetooth, wyświetlać zdjęcia na ekranie. Oczywiście są i tacy, którzy tak właśnie wolą, nie przeczę. Takie spotkanie w rodzinnym gronie, kiedy wszyscy siedzą wygodnie i oglądają to samo ma swój urok, można wtedy opowiadać co się zdarzyło i kiedy, ale jeśli tych zdjęć jest zbyt dużo to wszystkich, którzy nie brali udziału w wydarzeniach uwiecznionych na fotografii, prędzej czy później takie oglądanie nuży. Dlatego lepszy jest jednak album z wywołanymi zdjęciami, których nie jest aż tak wiele, którego oglądanie można sobie przerwać w dowolnym momencie, a potem do niego wrócić.

A przecież zdarza się także, że tracimy zdjęcia cyfrowe. Zepsuje się komórka, albo ją zgubimy i, jeśli nie kopiowaliśmy zdjęć do jakiegoś dysku w chmurze, to tracimy je bezpowrotnie. A takie zdjęcia na papierze fotograficznym, wywołane, namacalne? One są i pozostają i będą w naszych albumach zawsze. Wystarczy sięgnąć ręką i już mamy przed sobą piękne wspomnienia z wakacji, z dzieciństwa naszych pociech, czy z wspaniałych uroczystości rodzinnych.