Zastosowanie barierek ochronnych

Zastosowanie barierek ochronnych

 

Podczas wykonywania prac budowlanych czy drogowych musimy odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, w której naprawiane są uszkodzenia. Jeśli prace trwają tylko kilka dni możemy wykorzystać różnego rodzaje barierki ochronne, które łatwo się przestawia. Stosując takie rozwiązanie zabezpieczymy nie tylko siebie, ale również innych ludzi.

Gdzie stosować barierki?

barierki ochronne bhpBarierki ochronne zazwyczaj są stosowane podczas pracy wykonywanych na jezdni, czy chodnikach. Jednak są one wykonywane przeważnie z plastiku i można je łatwo uszkodzić. Trwałe barierki możemy spotkać przede wszystkim na przystankach autobusowych, dworcach kolejowych czy autobusowych. Oczywiście jeśli są one odpowiednio wyprofilowane możemy się o nie opierać, ale przeważnie służą do ochrony. W przypadku wypadku samochodowego to one odbierają główną siłę uderzenia. Dzięki nim pojazd się zatrzyma, albo nie wyjedzie tak daleko poza jezdnię. Jednak musimy pamiętać, że barierki ochronne musimy stosować zgodnie z przepisami BHP. Jeśli wykorzystujemy je w prywatnej przestrzeni możemy ustawiać je dowolnie, ale w przypadku publicznego użycia nie jest już to takie proste. Przechodząc obok miejsca jakiejś budowy, czy innego wypadku nie powinniśmy ich przestawiać, a tym bardziej po nich przejeżdżać. Barierki ochronne BHP chronią nie tylko nasze zdrowie ale także wszystkich dookoła, nie ważne czy poruszamy się po chodniku, ulicy czy siedzimy w tramwaju. W sklepach dostaniemy je w różnych kolorach i wzorach. Jednak najczęściej są one biało-czerwone, a ich wysokość sięga jednego metra. Jeśli chcemy pracować również nocą, możemy wyposażyć się w barierki z zamontowanymi światłami bądź odblaskami, które będę alarmować kierowców o przeszkodzie.

Prawidłowe stosowanie barierek ochronnych jest bardzo ważne. Jeśli będziemy robić to nieprawidłowo możemy zostać ukarani. Najbezpieczniej jest korzystać z nich na własnych posesjach, gdzie w odpowiedni sposób sami możemy oznaczyć niebezpiecznie miejsca.