Zastosowania drewna konstrukcyjnego

Zastosowania drewna konstrukcyjnego

W obecnych czasach wymienić można wiele niezwykle popularnych tworzyw konstrukcyjnych. Poszczególne rodzaje mogą dosyć mocno odróżniać się od siebie, przede wszystkim pod katem wytrzymałości. Jednym z popularniejszych tworzyw tego typu jest drewno.

Jak powstaje drewno konstrukcyjne?

drewno konstrukcyjne z przemyślaDrewno bez wątpienia pozostaje jedynym z bardziej popularnych surowców konstrukcyjnych. Jest cenione przede wszystkim za prostotę obróbki, jak również ekologiczność i wysoka wytrzymałość. Nić wiec dziwnego, ze drewno konstrukcyjne z przemyśla cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem. Drewno konstrukcyjne może być pozyskiwane z różnych gatunków drzew. Poszukując surowca tego typu, zwraca się uwagę przede wszystkim na stosunek masy drewna do wytrzymałości. Ten parametr mają zdecydowanie najlepszy drzewa iglaste, dlatego też z nich najczęściej pozyskiwany jest ten surowiec. Żeby drewno mogło zostać drewnem używanym do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji, musi być poddane odpowiedniej obróbce. Najważniejsze w obróbce tego drewna jest, aby maksymalnie zmniejszyć w nim wilgotność, tak, aby nie przekraczała ona 12 % całej masy. To sprawi że dany materiał będzie miał bardzo wysoką sprężystość, a jednocześnie znacznemu zmniejszeniu ulegnie jego masa. Najlepszym stosunkiem masy do wytrzymałości cechuje się drewno sosnowe, z którego tworzy się najbardziej wymagające konstrukcje. Również drewno z drzew liściastych znajduje dla siebie zastosowania. Warto tutaj wspomnieć na przykład o drewnie pozyskiwanym z modrzewia. Takie drewno najczęściej jest stosowane w przemyśle stoczniowym i okrętowym. Drewno konstrukcyjne może być także w bardzo dużym stopniu odporne na ogień. Warto wspomnieć tutaj na przykład o drewnie konstrukcyjnym klejonym, które może się pochwalić takimi właśnie właściwościami. Poszukując drewna konstrukcyjnego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego producenta. Bardzo dużą popularnością cieszą się krajowi wytwórcy tego surowca, na przykład z okolic podkarpacia. Pochodzące stamtąd drewno chwalone jest za wysoką jakość.

Drewno w dalszym ciągu pozostaje jednym z popularniejszych surowców konstrukcyjnych. Wszystko dlatego, że surowiec ten łączy w sobie niską wagę z bardzo dużą wytrzymałością. Dlatego też, może być stosowane do tworzenia bardzo różnych konstrukcji.