Zalety elewacji z materiałów drewnopodobnych

Zalety elewacji z materiałów drewnopodobnych

Elewacja domu jest elementem, który decyduje o pierwszym wrażeniu. Patrząc na budynek może nam się on wydać zimny, nieprzystępny, lub wręcz odwrotnie, swoim wyglądem zaprasza nas do środka. Domy utrzymane w nowoczesnej stylistyce to zazwyczaj połączenie betonu oraz zimnych odcieni bieli i szarości. Wygląd takiego budynku można jednak ocieplić wizualnie stosując elementy drewniane na elewacji. Jaki deski elewacyjne wybrać i jak je konserwować, aby wyglądały reprezentacyjnie?

Imitacja drewna – piękno i wygoda

doskonała imitacja drewna na elewacjiDrewno to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu, tak w środku, jak i na zewnątrz. Elewacja domu wykonana w całości z desek drewnianych jest dużą inwestycją, wymaga także sporych prac i nakładów finansowych na konserwację. Z tego powodu najczęściej decydujemy się na akcenty drewniane w określonych przestrzeniach. Drewniane deski elewacyjne stosuje się zwykle na reprezentacyjnych częściach domu, czyli przy głównym wejściu, na froncie, a także w okolicach tarasu, tam gdzie spędzamy najwięcej czasu na zewnątrz. Planując drewniane elementy elewacji trzeba podjąć jedną kluczową decyzję: wybrać deski z naturalnego materiału czy też postawić na materiały drewnopodobne czy imitujące drewno? Naturalne drewno prezentuje się niepowtarzalnie, przede wszystkim dlatego, że nie ma dwóch identycznych desek. Jednak doskonała imitacja drewna na elewacji może wyglądać równie atrakcyjnie, a ponadto nie przysporzy nam żadnych problemów w konserwacji. Drewno jest bowiem materiałem nasiąkliwym, chłonie wodę, a przez to narażone jest na skręcanie się desek, wyginanie, butwienie czy płowienie. Doskonała imitacja drewna na elewacji wykonana jest ze znacznie trwalszych materiałów, pozbawionych wad materiału naturalnego. Deski drewnopodobne nie chłoną wody i dzięki temu nie będą się odkształcać. Takie materiały elewacyjne zabezpieczone są również przed płowieniem na słońcu, dzięki czemu ich kolor praktycznie nie zmieni się nawet po wielu latach.

Tak wykonana elewacja jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Ponadto nie będzie wymagała w zasadzie żadnej konserwacji, poza incydentalnym wyczyszczeniem z brudu w razie potrzeby. Jeśli chodzi o koszty elewacji z desek imitujących drewno, może okazać się, że będą one nieco wyższe, niż deski sosnowe, lecz zdecydowanie niższe niż deski z wytrzymałego  drewna szlachetnego lub egzotycznego.