Zabezpieczone akumulatory morskie

Zabezpieczone akumulatory morskie

Mimo iż akumulatory do jednostek morskich były zawsze projektowane tak, by sprawdzać się dobrze w trudnych warunkach na morzu, nie zawsze były w praktyce tak dobre, jak zapewniali sprzedawcy. Wielokrotnie spotykaliśmy się z kolegami kapitanami z problemem przepięć czy przebić akumulatorów, zwłaszcza w urządzeniach startowych o dużym napięciu rozładowania. Nie był to częsty problem, aczkolwiek stwarzał realne zagrożenie, nie tylko dla samego sprzętu, ale również i dla zdrowia osoby obchodzącej się z akumulatorem.

Akumulatory do jednostek morskich z zabezpieczeniami

bezpieczne akumulatory do jachtówPrawie wszyscy zastąpiliśmy fabryczne akumulatory, jakie dołączano do jednostek, na nowsze, lepsze i co najważniejsze, bezpieczniejsze w użyciu magazyny energii. Najbardziej bezpieczne akumulatory do jachtów z jakimi się spotkaliśmy mają kilka różnych zabezpieczeń, które znacznie podwyższają poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania i obchodzenia się z akumulatorem. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście zabezpieczenie elektrod przed kontaktem z wodą, a tym samym możliwością powstania zwarcia, czy podobnej usterki. Różne akumulatory mają bardzo odmienne metody na zabezpieczenie elektrod, od nakrętek zakładanych na połączenie, po rozbudowane obudowy, posiadające możliwość podłączenia okablowania łodzi. Dobrze zaizolowane obudowy są kolejnym, bardzo skutecznym, zabezpieczeniem, i zapobiegają zalaniu akumulatora w trakcie pracy. Mimo iż większość akumulatorów, przeznaczonych do łodzi morskich ma jakąś formę zabezpieczenia przed zalaniem, doszczelnienie i izolacja daje stuprocentową pewność, iż akumulator nie ulegnie uszkodzeniu nawet po bezpośrednim kontakcie z wodą, i może wytrzymać nawet zanurzenie na krótki czas. Nie może więc ulec rozcieńczeniu elektrolitu.

Akumulatory które wybraliśmy do naszych łodzi nie mają szczególnie wyższej pojemności banku energii czy też odmiennych elektrolitów, aczkolwiek dzięki zabezpieczeniom mogą one działać tak samo sprawnie jak nowocześniejsze żelowe akumulatory, od których są na dodatek znacznie tańsze, a tym samym łatwiej dostępne dla tych kapitanów i właścicieli jednostek, którzy nie mają zbyt wysokiego budżetu i preferują wyposażać jednostki w tańsze, aczkolwiek nadal bardzo dobre, wyposażenie oraz metody zasilania urządzeń pokładowych.