Zaawansowane połączenia przegubowe

Zaawansowane połączenia przegubowe

Przegub służy do połączenia dwóch lub więcej elementów maszyny w taki sposób, aby nie utrudniać im pewnych ruchów. Z reguły połączenie przegubowe, to taki układ, który w oczekiwanym zakresie zapewnia maszynie stopnie swobody, blokując tylko te kierunki, na których ruch jest niepożądany. Najprostszym przegubem jest przegub w formie zawiasu.

Przegub precyzyjny do maszyn obrotowych

przeguby precyzyjneW przypadku konieczności połączenia dwóch maszyn, które mogą się względem siebie na pewnych kierunkach przemieszczać powinno się zastosować dopasowany przegub, który im to umożliwi. Przykładem takich maszyn są łamane ładowarki przegubowe lub wozidła, które napędza silnik umieszczony w jednej części maszyny, ale napęd tego silnika musi zasilać także drugą stronę maszyny. Cały układ musi, do tego wykonywać rozmaite skręty obydwu części maszyny, aby pokonać nierówności terenu. W takim przypadku stosuje się przeguby precyzyjne, które zapewnią wystarczającą swobodę. Do tego wzajemne połączenie obydwu części maszyny, nie musi być nawet współosiowe. Miejsce połączenia w przypadku przegubów precyzyjnych może być na dwóch różnych poziomach i nie wpłynie to w żaden sposób na przekazywanie napędu. Konstruktorzy takich połączeń muszą jednak zapewnić odpowiednią wytrzymałość samego przegubu, który musi przenieść ogromne obciążenia skręcające. Odpowiednia konstrukcja i sposób łożyskowania pozwalają w takim przypadku na osiągnięcie naprawdę dobrych efektów.

Trudne połączenia przegubowe to często najbardziej narażone miejsca, nie tylko pod względem obciążeń, ale także otarć, czy też uszkodzeń mechanicznych. Także warunki pogodowe mogą na nie wpłynąć – powodując na przykład korozję. Z tych powodów, nie oszczędza się na materiałach do produkcji przegubów, aby zapewnić im jak największą trwałość i długość pracy.