Wykorzystujmy wodę deszczową

Wykorzystujmy wodę deszczową

Wykorzystanie wody deszczowej staje się coraz bardziej popularne. Ceny wody z roku na rok rosną i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Na domiar złego eksperci straszą, że wkrótce woda stanie się towarem deficytowym. Dlatego tak ważne jest jej racjonalne wykorzystanie i świadome zachowania propagujące jej oszczędność.

Deszczówka dobrze wykorzystana

zbiornik na deszczówkęCo zatem możemy zrobić, aby mieć swój mały wkład w oszczędne gospodarowanie zasobami wodnymi? Jest kilka podstawowych zachowań, które powinniśmy wprowadzić w życie, a przede wszystkim przekazywać je kolejnym pokoleniom. Zamiast kąpieli w wannie, weź prysznic. To kilkakrotnie mniejsze zużycie wody, niż napełnienie wanny. Nie wspominając o tym, że nawet jedna taka kąpiel w okresie rozliczeniowym będzie miała realny wpływ na rachunek za wodę. Postarajmy się także zakręcać wodę podczas mycia zębów czy golenia, bo nawet podczas tak prostych czynności, straty niewykorzystanej wody są spore. Warto także wymienić baterie w umywalkach na modele z napowietrzaczem. W takiej baterii strumień wydaje się być znacznie mocniejszy, choć w rzeczywistości jest on słabszy niż w zwykłym modelu. Możemy starać się także wykorzystywać deszczówkę. Zamontowany w ogrodzie zbiornik na deszczówkę sprawdzi się idealnie do podlewania roślin ogrodowych, które tego wymagają. Wodę tą można wykorzystać także do nawadniania roślin domowych. Choć zbiornik na deszczówkę kojarzy się zwykle ze starą i mało atrakcyjną beczką, obecnie jednak są to cieszące oko ozdoby ogrodowe. Zbiornik wolnostojący w kształcie wielkiego głazu świetnie zaprezentuje się w każdym ogrodzie. Można też z łatwością dopasować zbiornik do elewacji budynku, co będzie stanowić atrakcyjny element dekoracyjny. Nagromadzona deszczówka może zostać z powodzeniem wykorzystana do zasilania systemu nawadniającego w naszym ogrodzie. Pamiętajmy jednak o znalezieniu najbardziej odpowiedniego miejsca na taki zbiornik. Najlepszym miejscem będzie teren zacieniony, żeby zminimalizować namnażanie się glonów pod wpływem słońca.

Oszczędność wody i racjonalne nią gospodarowanie to odpowiedzialność każdego z nas. Nie jest to jedynie kwestia utrzymania rachunków na umiarkowanym poziomie, ale przede wszystkim nauka szacunku do natury i jej zasobów, którymi się z nami dzieli. Właściwe postępowanie i poważne podejście do tematu pozwoli nam wychować nowe pokolenie ludzi troszczących się o nasz dom, jakim jest Ziemia.