Wspinaczka z linami konopnymi

Wspinaczka z linami konopnymi

 

Liny wykonane z konopi są mniej popularne w spinaniu się rekreacyjnym, ponieważ mają zupełnie inną fakturę, niż liny wykonane z materiałów sztucznych. Czy jest w tym racja? Myślę, że nie powinno tak być, ponieważ tego typu liny są nawet lepsze dla osób, które ważą więcej niż siedemdziesiąt pięć kilogramów. Nie dość, że są one mocne, to mają kilka innych cech, o których warto jest wspomnieć. 

Korzystanie z lin konopnych podczas wspinaczki

liny konopneNie ma nic prostszego, aby opisać w jaki sposób liny tego typu przydają się dla osób cięższych. Liny konopne, mimo, że pozornie wydają się dość sztywne, są elastyczne. Zauważymy to tylko podczas gdy będzie ona dźwigać większy ciężar. Są to świetne liny asekuracyjne, ponieważ osoba, która odbiła się od ścianki wytwarza punktowy, nagły nacisk na linę. Musi ona wykazać pewną elastyczność, aby się nie przerwała. Jest to prosta zasada, o której słyszał każdy, kto interesuje się wspinaniem. Poprzez wykorzystanie nitek konopnych lina jest dość szorstka. W przypadku, gdy trzeba się jej nagle złapać to bardzo dobra cecha. Lina nie wyślizgnie się z dłoni. Wspinacz ma rękawiczki, które będą zapobiegać otarciom, natomiast lina konopna może uratować życie. Tak samo grubość liny to ważna sprawa. Osoby powyżej siedemdziesięciu pięciu kilogramów to zazwyczaj nastolatkowie lub ludzie dorośli. Mają większe dłonie, więc aby wygodnie złapać potrzebują grubszej liny. Doświadczony instruktor wspinaczki przyzna rację, że liny konopne są bardzo dobre. Można je impregnować i korzystać z nich przez dziesięć lat. Łatwo przechodzą wszystkie testy wytrzymałościowe. Są to liny, którym zaufało wiele osób przez setki lat. Podczas wspinania warto jest zaufać ludzkiemu doświadczeniu. To ono nieraz zapewnia nam bezpieczeństwo i komfort.

Jestem zwolennikiem tych lin na ściankach wspinaczkowych. Dodajmy, że są one głównie w pomieszczeniach zamkniętych, więc powietrze jest stosunkowo suche. Lina wytrzyma wiele lat i będzie dobrze służyła. Dodatkowo dobry splot zwiększy wytrzymałość. Jeśli jesteś w tej kategorii wagowej, śmiało możesz zastanowić się nad wyborem tego typu liny. W wielu sklepach je kupisz, a każda będzie miała certyfikat jakości i oznaczenie dotyczące jej wytrzymałości. To bardzo ważne oznaczenia, którymi warto się kierować.