Wielofunkcyjny wózek szynowy

Wielofunkcyjny wózek szynowy

Transportowanie materiałów i gotowych produktów o dużej masie odbywa się poza siedzibą firmy, ale także w jej wnętrzu. Aby przetransportować z punktu A do punktu B duże elementy ważące nawet po kilka ton, potrzebny jest specjalny sprzęt o dużej mocy.

Rodzaje wózków szynowych

wózek szynowyW zakładach produkcyjnych w zależności od specyfikacji działalności, stosuje się wózki widłowe, lub przeróżne podnośniki, lub ładowarki. Jednak czasem potrzebne jest inne rozwiązanie, która zajmuje mniej miejsca i umożliwia jednoczesne przewożenie większego załadunku. W takiej sytuacji przydatny może być wózek szynowy, który porusza się w wyznaczonym kierunku. Zakres nośności wózków szybowych to udźwig od dziesięciu do nawet dwustu pięćdziesięciu ton. Istnieje kilka rodzajów wózków szynowych, które różnią się między sobą konstrukcją i napędem. Do najczęściej spotykanych należą wózki akumulatorowe, które są zasilane z baterii trakcyjnej, wózki sieciowe działające dzięki połączeniu kablem z siecią elektryczną, albo wózki pneumatyczne, które są zasilane sprężonym powietrzem. Do szynowych wózków można jeszcze zaliczyć modele platformowe, które nie posiadają żadnego zasilania i muszą być ciągnięte przez inne maszyny. Wózki umożliwiają transport, jednak ich załadunek i rozładunek musi się odbyć poprzez inne, specjalistyczne urządzenie, które będzie w stanie udźwignąć taki ciężar. Lekkie wózki szynowe są wykorzystywane przez kolej i są najczęściej ręcznie napędzane. Są one wyprodukowane z lekkiego aluminium.

Dobór właściwego wózka widłowego powinien być dopasowany do wielkości, ciężaru i gabarytów produktów jakie będą na nim przewożone. Są one wykorzystywane w zakładach, w których zastosowanie wózka widłowego, lub specjalnego podnośnika jest niemożliwe z różnych względów.