Co warto wiedzieć o produkcji filmowej?

Produkcje filmowe na dzień dzisiejszy kojarzą nam się nie tylko z serialami czy filmami pełnometrażowymi, ale coraz częściej także i z reklamą i promocją firmy. Warto zatem zapoznać się ze specyfiką różnych produkcji filmowych ich rodzajami i sposobami realizacji. W tym artykule przedstawiamy kilka przydatnych informacji. 

Tworzenie filmów – co warto wiedzieć?

tworzenie animacjiProces powstawania filmu zależy od tego z jakiego rodzaju filmem mamy do czynienia, jakie jest jego przeznaczenie i czemu ma on służyć, niemniej zarówno w przypadku filmów fabularnych jak i tych reklamowych można wskazać pewien ogólnego harmonogram prac czy też etapów powstawania takiego filmu. Na podstawie portalu edukacjafilmowa.pl wśród nich można by wymienić takie etapy jak:

  • wybór scenariusza/przygotowanie scenariusza,
  • kompletowanie grupy zajmującej tworzeniem się danego filmu,
  • wybór lokalizacji/scenerii,
  • dobór osób  występujących w filmie,
  • realizacja filmu/spotu,
  • obróbka nakręconego materiału,
  • montaż przygotowanego materiału.

Wbrew temu co by się mogło wydawać wszystkie te etapy są równie ważne i przekładają się one na to jaką ostatecznie formę przybierze nagrywany materiał. Ważnym elementem jest także i to jakiego rodzaju podkłady muzyczne zostaną dobrane do danej produkcji, ponieważ w dużej mierze to właśnie rodzaj muzyki słyszanej w tle wpływa na odbiór filmu. Niemniej to od wyboru odpowiedniej agencji, która zajmie się nagraniem takiego filmu jak i od tego jak przygotowany będzie scenariusz będzie w największej mierze zależeć jakość przygotowanego filmu i to do ilu odbiorców on trafi. Warto zapoznać się także z nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu filmowania jak i stosunkowo nowymi rodzajami filmów.

Animacje 3d – wykorzystanie i możliwości

Animacje 3dPrzeglądając portal animowany.pl można zauważyć, że technologia 3d cieszy się bardzo dużą popularnością, a co za tym idzie staje się ona dominująca, jeśli chodzi o produkcje filmowe zarówno te fabularne jak i reklamowe. Technologia ta pozwala na przygotowanie materiałów, które zachwycają pod względem estetycznym i wizualnym, a dodatkowo pozwala ona na wykreowanie właściwie dowolnego obrazu, przy czym jeśli chodzi o filmy 3d ważnym elementem ich tworzenie jest muzyka do filmów, która pomaga tworzyć klimat takiej animacji. Dość powszechnym rozwiązaniem jest umieszczanie obiektów 3D w obrazach dwuwymiarowych, co pozwala na wyróżnienie tego jednego obiektu i skupienie uwagi właśnie na nim. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie w przypadku filmów reklamowych. Należy się jednak liczy z tym, że przygotowanie profesjonalnego filmu w technologii 3d wymaga odpowiednich umiejętności, a także i posiadania odpowiedniego sprzętu w  związku czym jeśli chcemy przygotować tego rodzaju video konieczne jest znalezienie odpowiedniej firmy zajmującej się przygotowywaniem tego typu produkcji.

Filmy sferyczne –  filmy jak rzeczywistość

Filmy sferyczneCiekawym rozwiązaniem z zakresu filmów są także filmy sferyczne. Filmy sferyczne czy też inaczej filmy 360 to filmy w których scena jest niejako ograniczone – oznacza to, że nie są one ograniczone przez kadr, a obraz rejestrowany jest na około kamery dając realne odczucia tak jakbyśmy znajdowali się w realnym świecie. Videofilmowanie takich filmów zwykle odbywa się za pomocą wielu kamer, z których składa się jeden film. Wprawdzie istnieją uprzędzenia, za pomocą których jeden kamerzysta może wykonać gotowy film sferyczny, jednak rezultaty jakie dają takie kamery są zwykle gorsze. Filmy sferyczne dają ciekawe rezultaty wizualne, jednak by naprawdę odczuć ich możliwości najlepiej jest je oglądać w specjalnych goglach, które pozwalają niemal przenieść do do nakręconego materiału. Taka forma odbioru filmu jednak utrudnia jego rozpowszechnianie, dlatego obecnie dość popularne filmy 360 stały się w internecie, gdzie odbiorca za pomocą muszki może obracać sobie dowolnie obraz co daje efekt przestrzenności. Rozwiązanie to zaczyna na dzień dzisiejszy cieszyć się coraz większą popularnością zwłaszcza w reklamie, choć nie jest jeszcze aż tak bardzo rozpowszechnione.

Filmy produktowe – najpopularniejsze filmy reklamowe

Filmy produktoweFilmy produktowe jak to kolejny rodzaj krótkich filmów, które są wykorzystywane w reklamie. Filmy tego typu opowiadają historie firmy czy też produktu co ma przybliżyć jego specyfikę i zachęcić do zapoznania się z nim. Filmy produktowe inaczej określane explainer video bazują na formie opowieści, która ma ułatwić dotarcie do klienta. Naczelną rolę ogrywa tutaj zwykle animacja, która to stanowi cały materiał reklamy lub też jest nakładana na obraz. Filmy produktowe to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe, jednak ich efektywność w większej mierze zależna jest od tego jak zostanie przygotowany scenariusz niż od samych rozwiązań zastosowanych przy kręceniu filmu.

Kilka słów podsumowania

Produkcje filmowe tak te fabularne jak i reklamowe są obecnie bardzo powszechne. Warto pamiętać jednak, że rodzajów produkcji filmowych jest bardzo wiele, różnią się one efektem finalny, doznaniami wizualnymi jakich dostarczają odbiorcom jak i sposobem ich tworzenia. 

Zostaw odpowiedź