Warsztaty kreatywne - sposób na wzbogacenie zajęć dydaktycznych

Warsztaty kreatywne - sposób na wzbogacenie zajęć dydaktycznych

Rozwój zdolności artystycznych u dziecka w wieku przedszkolnym pozwala na kształtowanie w nim wrażliwości estetycznej oraz intensywny rozwój kompetencji społecznych, dzięki różnego typu kołom zainteresowań czy pracom grupowym. Kształtowanie w dziecku zasad współżycia społecznego pozwala na lepszą integrację oraz bezpośrednie ukierunkowywanie przez malucha swoich myśli i działań, dlatego odpowiednia stymulacja rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym pełni istotną funkcję w zakresie zdobywania przez nie kompetencji poznawczych, społecznych, emocjonalnych oraz ruchowych.

Rozwijamy zdolności artystyczne na warsztatach kreatywnych

warsztaty dla dzieci warszawaDobrym sposobem na wyzwalanie w dziecku kreatywności oraz połączenia zabawy z czynnościami pozwalającymi stworzenie czegoś użytecznego mogą być wszelkiego rodzaju warsztaty takie jak np. zajęcia artystyczne, teatralne, kulinarne czy fotograficzne. Aktywne uczestnictwo przedszkolaka w zabawach pozwala na budowanie więzi przyjacielskich oraz koleżeńskich poprzez adaptację w otaczającym go środowisku a dzięki umiejętnemu łączeniu treści dydaktycznych z elementami zabawy umożliwia efektywniejsze przyswajanie wiedzy za pomocą tworzenia ciągów myślowych oraz przyczynowo- skutkowych. Dobrze przygotowane warsztaty kreatywne powinny w szczególności być przystosowane do potrzeb odbiorcy oraz zaspokajać charakterystyczne dla wieku przedszkolnego zapotrzebowanie na ruch, które pozwala na ukierunkowanie myślenia w sposób konkretno- wyobrażeniowy, dlatego zadbajmy o to aby nie tylko w pełni skupić się na realizacji poszczególnych celów operacyjnych, ale przede wszystkim zapewnić przedszkolakom odpowiednią dawkę ruchu umiejętnie przeplatając je z kolejnymi etapami realizacji zajęć. Mnóstwo radości przedszkolakom może dostarczyć np. malowanie palcami czy samodzielne wykonywanie stempli lub ozdabianie figurek gipsowych. Jeżeli chodzi o warsztaty dla dzieci Warszawa cieszy się dużym gronem wykwalifikowanych animatorów, którzy posiadają stosowne kompetencje w zakresie przygotowywania zajęć dla przedszkolaków a przy tym pracują z prawdziwą pasją. Ciekawym pomysłem na warsztaty dla dzieci może być także połączenie wizyty w muzeum fotografii z późniejszym plenerem lub wspólnym przygotowywaniem przebrań i aranżacji sesji zdjęciowej lub niesamowicie interesujące zajęcia z wywoływania zdjęć w ciemni fotograficznej.

Łączenie teorii z praktyką w trakcie zajęć to nie tylko świetna koncepcja na odskocznię od tradycyjnych metod dydaktycznych, ale także inspiracja do realizacji oraz powstawania nowych pomysłów. Wyzwalanie w dzieciach kreatywności w trakcie warsztatów pozwala na intensywny rozwój motoryki u przedszkolaków, przez co znacznie lepiej radzą sobie później z prostymi czynnościami samoobsługowymi oraz wykazują się chęcią współpracy w grupie, przez co rozwijają swoje kompetencje społeczne i emocjonalne.