Warsztatowe pneumatyczne odkurzacze

Warsztatowe pneumatyczne odkurzacze

Podczas pracy w warsztacie gromadziło się mnóstwo najróżniejszych odpadów, zarówno opiłków metalu z obrabianych części, pyłu, kurzu i innych materiałów, których nieraz używaliśmy. Nie zawsze dało się jednak je usunąć skutecznie, zwłaszcza podczas prac czy wulkanizacji opon, która wymagała oczyszczenia powierzchni roboczej przed jakąkolwiek pracą. Używanie standardowego odkurzacza odpadało z miejsca, bo było przede wszystkim niewygodne.

Wielofunkcyjny odkurzacz warsztatowy

odkurzacz pneumatycznyIdealny do warsztatu byłby odkurzacz przemysłowy, aczkolwiek wszystkie przeglądane przez nas egzemplarze były zdecydowanie dużych rozmiarów, i niekoniecznie nadawały się do użytkowania w ciasnym pomieszczeniu, a zwłaszcza podczas ciągłej pracy. Podczas poszukiwań natrafiliśmy jednak na dość rzadko spotykany odkurzacz pneumatyczny. Było to o tyle ciekawe urządzenie, gdyż do pracy wymagało posiadania naprawdę mocnego kompresora powietrza, jednak pozwalało na sprzątanie nawet najcięższych materiałów w trakcie pracy. W przeciwieństwie do większości bardziej konwencjonalnych urządzeń, zarówno przemysłowych jak i bardziej domowych, odkurzacze pneumatyczne posiadały bardzo wygodną końcówkę, podobną do tej używanej w pistoletach malarskich. Takie rozwiązanie pozwalało na bardzo szybkie i wygodne czyszczenie dowolnej powierzchni czy naprawianego właśnie elementu nawet podczas samej obróbki, gdyż odkurzacz włączany był za pomocą wygodnego przycisku na chwycie, który można było uruchomić wyłącznie jednym naciśnięciem. Było to rozwiązanie o wiele wygodniejsze niż konieczność włączania i wyłączania odkurzacza co chwila, zwłaszcza podczas pracy wymagającej dużo uwagi i skupienia. Odkurzacz taki wymagał oczywiście zamontowania na miejscu pracy, zwłaszcza bęben do którego podłączany był kompresor, aczkolwiek miał na tyle niewielkie rozmiary iż bez trudu można było go zainstalować pod powierzchnią robocza, stołem czy maszyną.

W przeciwieństwie do większości odkurzaczy, posiadał on bardzo małą końcówkę, dzięki której możliwe było czyszczenie nawet najbardziej niedostępnych zakamarków czy precyzyjnie obrabianych drobnych elementów bez większego problemu. Posiadał również możliwość funkcji jako dmuchawa, zdecydowanie przydatnej podczas prac obróbkowych do oczyszczania powierzchni roboczej.