Unikalna, przetworzona odzież

Unikalna, przetworzona odzież

W ciągu roku, na całym świecie, powstaje około 1,5 miliona ton śmieci. To bardzo dużo. Taka ilość śmieci może znacznie przyczynić się do wielu problemów związanych z zachowaniem czystości całej planety. To dlatego, już dawno temu pomyślano o przetwarzaniu śmieci i wykonywaniu z nich innych przedmiotów, lub pozbywaniu się ich w ekologiczny sposób. Powstały profesjonalne spalarnie śmieci oraz miejsca, gdzie się je przetwarza inaczej.

Odzież z odpadów?

upcycling odzieżyTo nie jest tak, że wyrzucona odzież jest zbierana, prana i sprzedawana ponownie. Zwykle – jeśli już dane ubranie zostanie wyrzucone, firmy odbierające śmieci segregują je (lub są one segregowane przez samym wyrzucających), po czym ubrania jeszcze nadające się do przeróbki, są odkładane i przetwarzane. Na świecie istnieje wiele modnych marek odzieżowych. Szyją one ubrania i sprzedają je. Ludzie kupują, ale z powodu często zmieniającej się mody, takie luksusowe ubrania lądują w śmieciach. Istnieją firmy, które zajmują się ich reanimacją. jest to tzw. upcycling odzieży. Ubrania są prane, przeszywane, często całkowicie zmieniają swój rozmiar, kształt, a nawet kolor. Są dostosowywane do współcześnie panujących trendów mody oraz wymogów klientów. Ważny jest gatunek materiału, z którego przeszywana jest odzież. W dzisiejszych czasach, przy istniejącej ogromnej popularności odzieżowej, ubrania są szyte często w mniej odpornych gatunków materiałów, które szybko się niszczą. Dlatego luksusowe ubrania jest w miarę łatwo reanimować, ponieważ materiał użyty do ich produkcji, jest zazwyczaj bardzo odporny, nie odkształca się, nie mnie, często wręcz dopasowuje się do sylwetki. Dlatego odzież szyta z wyrzuconych ubrań o wysokim standardzie, jest bardzo popularna i jest kupowana nie tylko przez klasę niską, czy średnią, ale także przez tych, którzy wcześniej tę odzież wyrzucili, ponieważ się im np. znudziła.

Odpowiednie firmy używają swych wszelkich zasobów, aby reanimować, czy odnowić wcześniej wyrzucone ubranie. Szczególnie, że zostało ono wykonane z luksusowego materiału. Wykorzystują odpowiednie dodatki, guziki, zamki, czy inne, jak np. cekiny – można stworzyć coś, co będzie niepowtarzalne i nie zostało uszyte na tzw. taśmie. Ludzie lubią nietypowe rzeczy i często je kupują, choćby były drogie.