Ubieganie się o odszkodowanie po wypadku

Ubieganie się o odszkodowanie po wypadku

O wypadkach wolimy nie myśleć. Wydaje nam się, że dzieją się zupełnie poza nami, więc wcale nie chcemy się na nie przygotowywać, często myśląc, że to mogłoby je przyciągnąć. Tymczasem warto zapoznać się z pewnymi zasadami, które w przypadku nieszczęśliwego wypadku, mogą oszczędzić nam dodatkowych nerwów.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie po wypadku?

jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowymWiele osób zastanawia się, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym już po fakcie, podczas gdy są pewne kwestie, o których powinno się pamiętać podczas wypadku, nawet jeśli rozsądne myślenie w takiej sytuacji może być trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy wiedzieć, że podstawą domagania się o odszkodowanie, jest odpowiednia dokumentacja zdarzenia. Powinna ona zawierać przede wszystkim dane sprawcy wypadku. Należy również wezwać policję, nawet jeśli osoba, która spowodowała wypadek, uciekła z miejsca zdarzenia. W takim przypadku policjant potwierdzi takową sytuację i odpowiednio udokumentuje, co będzie bardzo pomocne w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli sprawca zostanie na miejscu należy spisać wspólnie oświadczenie o wypadku. Zalecane jest wożenie ze sobą takiego uniwersalnego dokumentu w razie wypadku, jednak jeśli nie mamy go przy sobie, trzeba pamiętać o wcześniej wspomnianych danych osobowych sprawcy, ale także numer polisy i opis okoliczności wypadku. Pełną dokumentację należy przekazać ubezpieczycielowi, który od tego czasu ma 30 dni wypłacenie odszkodowania. Jeśli kwota nie jest satysfakcjonująca można negocjować z ubezpieczycielem, a w ostateczności skierować sprawę do sądu.

Ubieganie się o odszkodowanie wydaje się być trudnym procesem, ale im lepiej przygotujemy się zawczasu, tym mniej nerwów będzie z nim związane. Tym bardziej, że sama sytuacja z pewnością nie należy do najłatwiejszych, a zachowanie zdrowego rozsądku może okazać się trudniejsze, niż się wydaje.