Typy hamowni dla profesjonalistów

Typy hamowni dla profesjonalistów

Profesjonalni kierowcy przed wyścigami powinni często sprawdzać swój sprzęt. Mowa nie tylko o przeglądzie technicznym, ale także o maksymalnych osiągach, które mają duże znaczenie w takich pojazdach. Nie łatwo jednak znaleźć na rynku hamownie oferującą profesjonalne usługi dla samochodów po modyfikacjach. Często sprzęt jest za słaby, by wykonać odpowiednie pomiary. Dlatego rajdowcom dedykuje się hamownie silnikowe, dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagającego klienta.

Hamownia silnikowa najczęstszym wyborem

hamownie specjalneTen typ hamowni nie jest dostępny dla każdego użytkownika samochodu. Koszt wykonania pomiaru oraz związane z tym zabiegi często przekraczają dostępny budżet. Hamownie specjalne są przeznaczone tylko dla kierowców zawodowych, którzy dokonują licznych zmian w swoich pojazdach. Dzięki sprawdzeniu silnika wiedzą oni ile jeszcze mogą podciągnąć osiągi oraz jaki jest efekt ostatnich modyfikacji. Aby doszło do zmierzenia mocy maksymalnej oraz momentu obrotowego na hamowni silnikowej musi dojść najpierw do wymontowania go z samochodu. Tylko dzięki temu można otrzymać wyniki najbliższe realnym mocom. Takie pomiary są wykonywane w specjalnym pomieszczeniu z użyciem wału korbowego, gdzie po rozgrzaniu silnika steruje się jego pracą. Hamownia silnikowa wyróżnia się użyciem specjalnego hamulca, który pozwala zmieniać obciążenie silnika zbierając odpowiednie wyniki. Są one przedstawiane w postaci wykresu na ekranie monitora diagnostycznego. W przypadku otrzymaniu zaniżonych wyników można wnioskować, że silnik posiada jakieś wady wpływające na zmniejszenie jego mocy. Dzięki hamowni silnikowej takie usterki można wykryć i zlikwidować jeszcze zanim wyrządzą większe szkody. Profesjonaliści wykonujący takie testy od razu będą w stanie zdiagnozować co jest tego przyczyną. Wykonanie takich badań często jest wyznacznikiem jaką moc silnik jest w stanie wytrzymać tak, by wprowadzane modyfikacje nie doprowadziły do jego przegrzania, a ostatecznie do zepsucia.

Wybierając hamownie silnikową ma się pewność, że usługa wykonywana jest przez najlepszych specjalistów z dziedziny motoryzacji. Taka diagnoza dla silnika jest bardzo ważna, gdy wprowadza się wiele zmian, które wpływają na jego moc. Często zapominając o sprawdzeniu wydajności na hamowni dochodzi do licznych usterek silnika, które nie kwalifikują się już do naprawy.