Stal stopowa do nawęglania

Stal stopowa do nawęglania

Jest wiele rodzajów stali, z czego każdy rodzaj ma inne zastosowanie. Stal kotłowa czy stopowa to tylko czubek góry lodowej. Tutaj przede wszystkim chciałbym się skupić na jednym z rodzajów jakim jest stal stopowa. Oczywiście w każdym rodzaju można wyróżnić dużą ilość stopów które dla nieobeznanego w temacie mogą się wydawać bez sensownym utrudnieniem, ale jak to się mówi diabeł tkwi w szczegółach.

Stal stopowa 20hg najbardziej uniwersalną?

stal 20hgStop stali stopowej oznaczony 20hg służy do nawęglania części o średnicy od 30mm do 40mm takich jak wałki, koła zębate czy sworznie tłokowe, które podlegają większym naciskom oraz zmiennym obciążeniom. Stal 20hg powinno się spawać przed nawęglaniem po uprzednim podgrzaniu. Niewielka zmiana składu chemicznego stali powoduje, że nie mamy już do czynienia ze stopem 20hg, ale na przykład 18hgt albo 16hg. Każdy z tych stopów służy do nawęglania części o innych naciskach czy średnicach. Pomimo faktu że mogą się różnić jedynie dwoma setnymi procenta jakiegoś pierwiastka to już nie koniecznie mogą się nadawać do danej części. Razem z tą niewielką zmianą składu chemicznego następuje zmiana właściwości stali i to dosyć istotnych takich jak temperatura hartowania czy chociażby twardość która jest jednym z najważniejszych parametrów każdej stali.

Stal jest jednym z najważniejszych materiałów budowlanych XXI wieku, ze względu na swoją względnie tanią produkcję jak i również ogromne możliwości stali jako materiału. Łatwość przerobu tylko wzmacnia wagę tego materiału w przemyśle. Stal jest bardzo wytrzymałym budulcem, każdy zainteresowany bez problemu znajdzie stal nierdzewna czy odporną na inne czynniki przed którymi inne materiały muszą się chować. Ciężko jest znaleźć inny materiał który jest w stanie sprostać wymaganiom dzisiejszego wymagajacego przemysłu.