Sposoby nawadniania powierzchniowego w ogrodach

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby to przy uprawie roślin sprawa bardzo istotna. Od takiego poziomu irygacji zależy wzrost i rozwój roślin, a co za tym idzie, zbiory, jakie uda nam się uzyskać z własnych upraw. Nie bez znaczenia oczywiście są również warunki atmosferyczne, temperaturowe czy inne czynniki jak choroby roślin i tym podobne, jednakże  nawadnianie ma znaczenie największe. Przynajmniej jeżeli chodzi o kwestie, na które ogrodnik ma wpływ, ponieważ na zjawiska takie jak gradobicie, jak wiadomo, wpływu takiego nie mamy.

Skuteczne sposoby nawadniania powierzchniowego

system nawadniania naziemnegoW powszechnym przekonaniu często funkcjonuje stereotyp ogrodnika z konewką w ręce, koniecznie w słomkowym kapeluszu, który z uśmiechem na ustach podlewa grządki marchewek czy pietruszki. Każdy jednak, kto zajmuje się uprawą warzyw jadalnych czy kwiatów prędko przekonuje się, że w praktyce nie wygląda to tak różowo. Jeżeli angażujemy się w większym stopniu, posiadamy więcej roślin, wtedy prędko przekonamy się, że takie sposoby, jak ten opisany powyżej będą zwyczajnie niewystarczające. Tak samo suche lato bez deszczu szybko jest w stanie uświadomić nam, że konewka to mało wydajny i skuteczny sposób na podlewanie. Konieczny jest system nawadniania naziemnego który jest w stanie zaspokoić nasze potrzeby. Systemy takie są bardzo zróżnicowane, od różnorakich zraszaczy po coraz bardziej popularne nawadnianie kropelkowe. Niektóre z nich montuje się poniekąd na stałe, innych cechą charakterystyczną jest natomiast mobilność. To, jaki system nawadniający wybierzemy powinno zależeć zatem przede wszystkim od tego, jakie rośliny uprawiamy. Jedne z nich lepiej rosną bowiem jeżeli podlewane są przykładowo w połowie wysokości, inne za to najlepiej miewają się wtedy, gdy wodę dostają w miarę możliwości bezpośrednio do systemu korzeniowego.

Planując zakup systemu nawadniającego powinniśmy również rozważyć nie jedynie sam etap końcowy, czyli to, w jaki sposób woda trafi do roślin – przykładowo w kropelkach czy jako nawilżająca mgiełka, ale także to, jak tą wodę poprowadzić. Przy łączeniu systemu nawadniającego z kranem czy posiadanym już przez nas wężem ogrodniczym niezbędne okazać się mogą różnego rodzaju złączki czy uszczelki. Warto pomyśleć zawczasu o ich zakupie, aby uniknąć zbędnych nerwów.