Sportowa jazda konna i nie tylko

Sportowa jazda konna i nie tylko

Jazda konna jest sportem tyle trudnym i kosztownym, co pięknym i uwielbianym przez wielu. Aby dobrze jeździć konno, należy wiele lat trenować pod okiem dobrych nauczycieli jazdy konnej i nie zrażać się tak częstymi i bolesnym upadkami z wysokości końskiego siodła. Rodzajów jazdy konnej jest wiele, począwszy od typowej jazdy rekreacyjnej, przez ujeżdżanie, skoki przez przeszkody, wyścigi, aż po cross-country czy konkurencje rodeo.

Jak jeździć na koniu?

akcesoria do jazdy konnejKażdy kto trochę jeździł na koniu wie, jak ważne jest wygodne siodło, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z rodzajów i ilości innych rzeczy, które są niezbędne każdemu jeźdźcowi. Takie akcesoria do jazdy konnej to także strzemiona, uzda dla konia, ale i bacik, toczek, odpowiednie buty dla jeźdźca. Ba, jeśli chce się brać udział w konkurencjach sportowych to cały ubiór jest ważny, począwszy od bryczesów a na kasku skończywszy. Kask o specjalnym kształcie, nazywany jest toczkiem i ma za zadanie chronić głowę jeźdźca przy upadku. Ma on specjalne zapięcie tak, by nie zsuwał się z głowy podczas jazdy. Jeździec winien mieć na sobie kurtkę, dla zapewnienia ochrony oraz ciepła podczas jazdy w terenie. Bryczesy to takie spodnie dla osób jeżdżących konno, które posiadają wzmocnienia na wewnętrznej części ud, w celu zabezpieczenia przed zbyt szybkim przecieraniem się szwów, oraz dla zapewnienia wygody. Bardzo ważne są odpowiednie buty do jazdy konnej, najlepiej wysokie pod kolano tak, aby zabezpieczać łydkę przed otarciami. Muszą też mieć odpowiednią sztywną piętę i nie mogą mieć rowków w podeszwie, by nie zaczepiało się strzemię. Inne dodatki to rękawiczki zabezpieczające dłonie jeźdźca przed otarciami i bacik.

Jeśli chodzi o konia, to potrzebuje on mieć uzdę, przez którą jeździec przekazuje część poleceń, na przykład o kierunku jazdy. No i bardzo ważne jest siodło, wraz z podściółką i popręgiem. No i przyczepione do siodła strzemiona, które służą głównie po to, by noga jeźdźca była w odpowiednim położeniu względem boków konia, co ułatwia kierowanie zwierzęciem. Strzemiona wcale nie służą temu, by na nich stać, czy mocno się opierać. Trzeba pamiętać, by konia przed odstawieniem do boksu rozebrać z siodła i innych akcesoriów tak, by mógł odpocząć. Trzeba go też wyczesać szczotką i wyczyścić mu kopyta.