Silikony w budownictwie

Silikony w budownictwie

Podczas wykonywania remontu czy na placu budowy stosowanych jest wiele materiałów. Każde ma konkretne przeznaczenie, którą ekipa budowlana wykorzystuje w odpowiednim momencie. Jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów, bez którego ciężko wyobrazić sobie budowę jest silikon. Jednak występuje mnogość rodzajów i każdy z nich będzie nadawał się do innego zadania.

Rodzaje silikonów na budowie

silikonyTe tworzywo to swoisty związek chemiczny, dzięki którym ma takie ciekawe właściwości. Silikony zawierają w swoim głównym łańcuchu atomy krzemu i tlenu, które występują na przemian. Dzięki tym pierwiastkom nabiera swoich cech, które są wykorzystywane w produkcji wielu przedmiotów. Silikon ceniony jest za odporność na wodę i parę wodną oraz wysoką temperaturę. Nie straszne też mu są promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Zawdzięcza swojej budowie to, że produkty z niego wykonane nie są łatwopalne i może na nich działać temperatura w bardzo szerokim zakresie – od -70 stopni Celsjusza do nawet 400 stopni Celsjusza. To wszystko sprawia, że silikony są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Oczywiście pierwsze, co przychodzi do głowy to zastosowanie na terenie budowy, podczas remontu czy prac wykończeniowych. Używa się go do uszczelniania, ponieważ ma bardzo dobrą przyczepność, przez co możemy spoinować wanny, zlewozmywaki czy fugować. Oprócz opisanego powyżej silikonu sanitarnego, występuje też wysokotemperaturowy, który jest odporny na wysokie temperatury. Ma zastosowanie w takich urządzeniach jak instalacje grzewcze i klimatyzacyjne, przy sprzęcie kuchennym, a także w silnikach. Możemy znaleźć też silikon szklarski, która jak nazwa wskazuje nadaje się do szklenia okien, ale także do fugowania płytek ceramicznych. Spośród innych rodzajów wyróżnia go bardzo dobra przyczepność do powierzchni gładkich i porowatych. Z kolei silikon uniwersalny to typowe budowlane tworzywo z zastosowaniem do płytek ceramicznych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ekipy remontowe mogą też korzystać ze sznurów, węży bądź kabli wykonanych ze silikonu. Należy wspomnieć, że oprócz typowo remontowego wykorzystania tego tworzywa stosuje się go także w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych, a także produkując z niego kabli i uszczelki, które stosuje się w branży motoryzacyjnej.

Popularność silikonu wśród budowlańców nie powinna dziwić. Dzięki swoim właściwościom i możliwości wykorzystania bardzo ułatwia im pracę. Jednak ta branża to nie jedyna dziedzina, w której zastosowanie mają silikony. Uniwersalność tego materiału sprawiła, że jej zalety dostrzegli pracownicy branż farmaceutycznych, maszynowych i elektrotechnicznych.