Profesjonalny żłobek dla dziecka

Profesjonalny żłobek dla dziecka

Pojawienie się malucha na świecie z pewnością wywraca do góry nogami życie rodziców, gdyż od tej pory ich cały świat będzie się kręcił wokół dziecka. Pierwsze tygodnie i miesiące są najcięższe, bo wszystkiego się uczymy od podstaw, ale z czasem wiele czynności stanie się automatycznych. Przeważnie przez pierwszy rok życia dziecka, mama się nim opiekuje.

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

żłobek wolne miejscaZdecydowana większość mam idzie na urlop macierzyński od momentu urodzenia dziecka. Trwa on pięćdziesiąt dwa tygodnie, w trakcie których mama pobiera zasiłek i może przebywać z dzieckiem w domu. Po tym czasie, spora część mam decyduje się na powrót do pracy. Niektóre dają dziecko pod opiekę babci i dziadka, inne wynajmują nianię, a jeszcze inne posyłają dziecko do żłobka. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale czasem nie ma wyjścia i trzeba podjąć jakąś decyzję. Jeżeli nie mamy babci w pobliżu, a nianiom nie ufamy, to najlepszy będzie żłobek wolne miejsca są ogłaszane jeszcze we wrześniu, jeżeli wcześniejsza rekrutacja była niepełna. Oczywiście najlepiej znacznie wcześniej zacząć się rozglądać za wolnym miejscem w żłobku, szczególnie w państwowych placówkach, bo tak prawie zawsze jest komplet maluchów. W prywatnych żłobkach najczęściej nie ma takiego problemu i nawet się zdarza, że można dziecko do niego zapisać w ciągu roku. Do takiej placówki są przyjmowane dzieci już od wieku kilku około sześciu miesięcy. Maluch może w żłobku zostać na kilka godzin lub pełen wymiar, czyli osiem godzin. W większości placówkach tego typu jest prowadzona rekrutacja jeszcze przed wakacjami na obecny rok, ponieważ kwalifikacja i sprawdzanie złożonych podań poro czasu zajmuje. Podobnie jak w przypadku przedszkoli, rodzice mogą składać podania do kilku żłobków jednocześnie. Moment posłania dziecka do żłobka jest bardzo różny w zależności od rodziny.

Rodzice przeważnie zapisują swoje pociechy do żłobka, ponieważ muszą wrócić do pracy, a ten moment może nastąpić w dowolnej chwili. Państwowe żłobki wymagają niewielkich opłat, gdyż są finansowane z budżetu miasta, natomiast prywatne przeważnie kosztują od pięciuset złotych miesięcznie wzwyż. Za dodatkowe zajęcia, w obu placówkach trzeba dopłacać poza czesnym i są to kwoty indywidualnie ustalane w placówce.