Prawidłowe przechowywanie herbaty

Prawidłowe przechowywanie herbaty

Zadbanie o przechowanie herbaty jest bardzo proste. Wystarczy trzymać ją w odpowiednim pojemniku, który nie przepuszcza światła oraz jest szczelny. Dzięki temu nie stracimy jakości herbaty. Co oznacza tracenie na jakości herbaty? Przede wszystkim oksydację, czyli dalsze utlenianie jest traktowane jako szkodliwe i zagrażające jakości. Najczęściej dotyczy to herbat zielonych i żółtych, a także białych, które miały przerwany proces oksydacyjny przy produkcji.

Zasady utrzymania jakości herbaty

ładna drewniana skrzynka na herbatęAby cieszyć się jak najdłużej dobrym smakiem naparu herbacianego należy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Ładna drewniana skrzynka na herbatę jest dobrym rozwiązaniem, które może ułatwić nam utrzymanie dobrego smaku i jakoś oraz zadbać o walor estetyczny opakowania, które możemy postawić nie w szafce, a na widoku. Wystawione na działanie tlenu herbaty z czasem będą fermentować, dlatego należy przechowywać je w próżni. Dodatkowo stawiajmy nasz pojemnik z dala od źródeł ciepła, gdyż ono również przyspiesza tempo oksydacji. Przechodząc płynnie do kolejnego punkt, który łączy się z drugim, herbaty muszą być w miejscu zacienionym, gdyż w pełnym słońcu automatycznie zostaną ogrzane. Dzięki przechowywaniu w szczelnych pojemnikach zapobiegniemy również absorpcji innych zapachów z otoczenia, które niekorzystnie wpłyną na późniejszy smak. W ten sposób zapobiegamy też pobieraniu wilgoci z otoczenia, która równie źle wpływa na napar. Ciekawostką jest również to, iż przechowywanie pełnego opakowania herbaty jest o wiele korzystniejsze niż w połowie pustego. Wszystko w związku z tym, iż mniej powietrza zostaje zachowane w pojemniku po jego wcześniejszym otwarciu. Jak możemy zauważyć kroki niezbędne na zadbaniu o jakość herbaty są proste. Jedyne co wystarczy to hermetyczne zamknięcie oraz odpowiednie miejsce.

Chcąc, aby nasze herbaty zawsze tak dobrze smakowały jak od razu po zakupie musimy zadbać o odpowiednie opakowanie ich. Może to być pudełko drewniane, a także szklane. Mimo wszystko musimy trzymać się zasad, które dotyczą szczelnego zamknięcia oraz miejsca, w którym nie będą one podgrzewane, nasłonecznione, a także nie przyjmą innych zapachów. Taka herbata będzie dłużej nam służyć i zaskakiwać nas swoim wyjątkowym smakiem liści.