Portrety oraz karykatury

Portrety oraz karykatury

Od dziecka uwielbiałam malować i rysować. Już wtedy wiedziałam, że moją przyszłość w jakimś sensie zwiąże ze sztuką. Nie wiedziałam tylko jak to zrobię. Kiedy poszłam do liceum zrobiłam sobie małą przerwę w moich działaniach plastycznych. Wróciłam do nich dopiero całkiem niedawno, zachęcona przez znajomych. Wiele rzeczy musiałam sobie przypomnieć. I stanęłam przed sporym wyzwaniem, bo moje umiejętności wcale nie były rewelacyjne. Udało mi się jednak wykupić kurs rysunku, dzięki któremu zaczęłam się rozwijać.

Sztuka rysowania karykatur

karykaturyRysowanie czy malowanie to wspaniałe zajęcia, które umożliwiają nam ciekawe zarobki, pod warunkiem, że nie będziemy ukrywać naszych zdolności. Tak jak w każdej dziedzinie życia, tak i w sztuce talent to tylko niewielki procent ostatecznych osiągnięć. Wszystkiego można się nauczyć ciężką pracą, która wymaga cierpliwości i wyrozumiałości dla samego siebie. Obecnie jestem w trakcie przechodzenia kursu rysunku, który przyda mi się również w malarstwie. Farby, szczególnie akrylowe, są moim ukochanym medium, w którym najbardziej się realizuję. Rysunek jest jednak tutaj podstawą i trzeba cały czas ćwiczyć rękę. Przez wiele lat byłam przekonana, że nigdy nie nauczę się rysowania portretów. Nigdy nie umiałam uchwycić podobieństwa i uważałam, że nie jestem predysponowana do tego typu sztuki. Myliłam się. Chodziło tylko i wyłącznie o trening i wiedzę na temat tego, jak pewne rzeczy wykonać technicznie. Obecnie rysuję nie tylko portrety, ale też karykatury. Co prawda rysowanie karykatur jest o wiele większym wyzwaniem, niż rysowanie zwykłych portretów, ale da się wszystko wyćwiczyć. W karykaturach trzeba być bardziej uważnych w wychwytywaniu podobieństwa oraz kształtów. Pewne cechy charakterystyczne zawsze się przerysowuje, ale powiększanie głowy, uszu lub ust nie może wpływać na zmniejszanie podobieństwa.

Jedną z najtrudniejszych umiejętności, którą można opanować w rysowaniu, jest rysowanie portretów, a następnie karykatur. Ze względu na to, że w przypadku karykatur się pewne cechy wizualne przerysowuje się, to trzeba bardzo dobrze umieć uchwycić podobiznę. A to wymaga wprawnego oka i ręki. I nie można od siebie wymagać, że od razu będzie się umiało robić piękne pracę. Na szczęście ja jestem konsekwentna i już wykonuje pierwsze karykatury.