Porady dla osób rozwodzących się

Porady dla osób rozwodzących się

Rozwody w dzisiejszych czasach stały się czymś bardzo powszechnym, nie zmienia to jednak tego, że jest to zawsze pewien dramat dla rodziny, zwłaszcza jeśli małżeństwa posiada dzieci. Tym samym czas rozwodu dla wielu osób jest naprawdę trudny. Warto zatem zorientować się z jakimi komplikacjami w jego trakcie możemy się zetknąć, jakie rozwiązania mogą nam pomóc i jak się do sprawy rozwodowej należy przygotować. W poniższym artykule przedstawimy kilka przydatnych informacji.

Rozwód – co warto wiedzieć?

Rozwód zgodnie z polskim prawem może zostać orzeczony w chwili, gdy sąd uzna, że pożycie małżeńskie uległo całkowitemu rozpadowi. Przy orzekaniu tego sąd bierze pod uwagę takie czynniki jak:

  • więzi gospodarcze,rozowdy
  • więzi fizyczne,
  • więzi emocjonalne.

Co istotne na dzień dzisiejszy przy orzekaniu rozwodu zazwyczaj nie jest pod uwagę brany czynnik mieszkaniowy, czyli bez znaczenia pozostaje fakt czy małżonkowie nadal mieszkają w jednym mieszkaniu. Dość istotna kwestią przy orzekaniu rozwodu jest fakt, że do jego uznania wystarczy, że uczucia wygasły tylko u jednej ze stron, nawet jeśli druga wykazuje chęć naprawienia związku. Należy jednak zaznaczyć, że inaczej przebiega rozwód bez orzeczenia o winie, inaczej w przypadku pary posiadającej dzieci a jeszcze inaczej w przypadku orzekania o winie. Zasadniczo najszybsze i najłatwiejsze są sprawy bez orzeczenia o winie, wówczas zwykle rozwody odbywają się za porozumieniem stron, a co za tym idzie nie ma konieczności przedstawiania dowodów ani świadków. W pozostałych sytuacjach zeznania świadków będą konieczne, co często bywa dość problematyczne, zwłaszcza jeśli w trakcie rozwodu prowadzona jest sprawa o prawo do opieki nad dzieckiem. Wówczas konieczne jest zatrudnienie adwokata jak i konsultacje psychologiczne, ponieważ to własnie psycholog ustala z kim dziecko jest mocniej związane i tym samym z kim powinno przebywać po rozwodzie. Warto pamiętać o tym, że rozwód z orzeczeniem o winie jak i sprawa o przyznanie opieki nad dziećmi może być bardzo trudna jak i długo trwać, dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować.

Adwokat – kiedy skorzystać z jego pomocy?

Teoretycznie prowadzenie sprawy rozwodowej jest możliwe bez adwokaty, przy czym tyczy się to tylko spraw orzekanych za porozumieniem stron, w przypadku innych rozpraw i spraw towarzyszących rozwodowi zawsze pojawia się konieczność przygotowania dokumentów, dowodów i prowadzenia sprawy, czyli tym samym konieczność wynajęcia reprezentanta do sądu w postaci adwokata. Według artykułu na portalu kobieta.iAdwokatnteria.pl do spraw przy których jego pomoc będzie konieczna można zaliczyć:

  • rozwód z orzeczeniem o winie,
  • podział majątku,
  • przyznanie opieki nad dziećmi,
  • sprawy alimentacyjne.

W niektórych sytuacjach możliwe jest przyznanie adwokata z urzędu, jednak z tego rozwiązania mogą skorzystać jedynie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Warto zatem wiedzieć, że średnio kancelarie adwokackie za prowadzenie tego typu spraw bierze od 2 do 5 tys. Co istotne jeśli mamy do czynienia z rozwodem z orzeczeniem o winie to wszelkimi kosztami, w tym kosztami wynajęcia adwokata zostaje obarczona strona uznana za winą rozpadu pożycia małżeńskiego.

Konsultacja psychologiczna a rozwód

Konsultacja psychologicznaJak już wspomnieliśmy powyżej konsultacje psychologiczne są zawsze konieczne, gdy toczy się sprawa o prawo do opieki nad dzieckiem. Zasadniczo to sąd wyznacza psychologa, który ma przeprowadzić rozmowę z dzieckiem, warto jednak mieć świadomość tego, że mamy prawo powołać własnego specjalistę, który zweryfikuje opinie wystawioną przez psychologa sądowego. Niemniej konsultacje często okazuje się także konieczne by poradzić sobie ze stresem towarzyszącym rozwodowi. Czasami nawet konieczne okazuje się leczenie nerwicy, które często pojawia się pod wpływem długotrwałego stresu. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to z jakich powodów korzystamy z konsultacji psychologicznej nie jest to w żadnej mierze powód do wstydu.

Podział majątku przy rozwodzie

Podział majątkuDużym problemem przy rozwodzie jest zawsze podział majątku. Jeśli małżonkowie nie spisali intercyzy lub też nie doszli do porozumienia to zostanie wszczęte postępowanie. W jego ramach to sąd zadecyduje co się komu należy. Sprawdzić czy wkład we wspólne dobro był równy, co zostało uzyskane w trakcie trwania związku a co zostało nabyte przed jego zawarciem takie sprawy są bardzo trudne i potrafią długo trwać, co należy wziąć pod uwagę. Nim zdecydujemy się na sądowy podział majątku warto choćby spróbować się porozumieć.

Krótko podsumowując

Rozwód nie jest ani rzeczą przyjemną, ani łatwa, dlatego warto wiedzieć jakie rozwiązania mogą go nieco uprościć. Warto także zapoznać się z problemami jakie możemy spotkać w trakcie rozwodu, wówczas łatwiej będzie się do niego przygotować. 

Zostaw odpowiedź