Płytka gresowa i jej szerokie zastosowania

Płytka gresowa i jej szerokie zastosowania

Gres jest najbardziej dostępnym i najczęściej wybieranym materiałem, który stosujemy do wykańczania podłóg i ścian w korytarzach, łazienkach czy kuchniach. Na czym polega sukces tego materiału i co sprawia, że tak często decydujemy się właśnie na płytki z tego typu materiału? Płytki gresowe charakteryzują się tym, że przy stosunkowo niskiej cenie, mamy bardzo szeroki wybór płytek pod względem tekstur i kolorów.

Dlaczego wybieramy płytki gresowe?

płytka gresowaUdając się do sklepu czy hurtowni budowlanej w poszukiwaniu odpowiedniej okładziny na podłogę czy ścianę, często mamy w głowie wiele czynników i kryteriów, którym wybrany przez nas materiał musi podlegać. Udając się do działu płytek podłogowych i ściennych, znaczną większość propozycji będą stanowiły różnej wielkości płytki gresowe. Płytka gresowa jest materiałem powstałym z kamionki i minerałów ilastych, kwarcu i topników, po których odpowiednim połączeniu, uformowaniu i wypaleniu uzyskujemy szkliwioną, gładką powierzchnię. Dzięki temu uzyskane przez nas płytki są mrozoodporne, nienasiąkliwe, ognioodporne i podatne na obróbkę mechaniczną. Wszystkie te cechy sprawiają, że płytka gresowa jest uniwersalna i możemy swobodnie ją stosować na pionowych i poziomych powierzchniach, na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wystarczy dobrać odpowiednią teksturę. Na podłogi doskonale sprawdzi się gres techniczny. W zdecydowanie mniejszym stopniu udekoruje on nasze wnętrze, jednak jest antypoślizgowy, co jest bardzo ważne w korytarzach, przedsionkach, garażach czy na balkonach. Jeśli zależy nam na tym, aby płytki były bardziej dekoracyjne i eleganckie, warto zdecydować się na płytki szkliwione, które możemy stosować zarówno na podłogach jak i ścianach w salonach, kuchniach czy łazienkach. Producenci oferują szeroką gamę barw, wzorów oraz parametrów technicznych. Należy pamiętać, aby podłogę zastosować płytki o wysokiej klasie ścieralności.

Niewątpliwą zaletą płytek gresowych jest to, że bardzo łatwo zachować je w czystości. Zarówno zabrudzenia eksploatacyjne w kuchni, czy kamień w łazience bardzo łatwo jest z nich usunąć. Do ich czyszczenia możemy stosować nawet mocne detergenty, ponieważ pod ich wpływem nie ulegną one zniszczeniu. Dzięki temu płytka gresowa jest doskonałym wyborem, jeśli mamy w rodzinie alergików lub zwierzęta i zależy nam nie tylko na eleganckim stylu, ale również na łatwości w utrzymaniu czystości.