Plotery frezujące cnc w przemyśle

Plotery frezujące cnc w przemyśle

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych maszyn w przemyśle reklamowym jest ploter. Jest on stosowany do nacinania, wycinania, grawerowania a nawet wiercenia. To urządzenie może ciąć płyty z tworzyw sztuczny ale także folię, papier, kartony. Nasz ploter frezujący cnc może być wykorzystywany do laminowania, termoformowania. Możemy z jego pomocą tworzyć prezentacje trójwymiarowe, makiety przestrzenne.

Praca ploterów frezujących cnc

ploter frezujący cncPierwsze plotery pojawiły się około 7 lat temu. Swój rozkwit przeżywają od kilkunastu lat. Dawniej obrabianie materiału odbywało się za pomocą ręcznego sterowania maszyn. Rozwój technologii sprawił, że dziś praca tych urządzeń przebiega bezobsługowo. Plotery składają się z różnych elementów. Każdy z nich odpowiada za inną część pracy. Urządzeniem wejściowym jest nośnik danych. Jest on odpowiedzialny za przechowywanie wiadomości o sterowaniu. Kolejnym elementem jest sterownik. Ostatnim są napędy sterujące. Kierują one osiami przesuwu i wrzecionami. Materiał, który poddawany jest obróbce umieszcza się na stole, który może mieć opcję próżniowego mocowania. Może mieć też rowki teowe. Ploter frezujący cnc przetwarza wprowadzone dane na określony ruch. Proces frezowania polega na komputerowym sterowaniu skrawaniem. Zapewnia to dużą dokładność, mniejsze zużycie materiału, mniejszą ilość odpadów, lepsze efekty pracy. Możliwa jest też powtarzalność procesu. Jest to bardzo ważne w przypadku produkcji masowej. Wyróżniamy kilka rodzajów frezu. Mogą być pokryte płytką diamentową, być wykonane z węgliku spiekanego lub ze stali. Same urządzenia dzielimy na dolno i górno wrzecionowe. Wszystkie wrzeciona można dodatkowo wyposażyć w skanery dotykowe i laserowe. Plotery mogą występować w konstrukcji pionowej i poziomej. Wszystko zależy od celu ich przeznaczenia i zastosowania. Materiałem, który możemy poddawać ferowaniu za pomocą ploterów jest przede wszystkim metal, ale także drewno i materiały sztuczne.

Plotery znalazły zastosowanie także w meblarstwie, jubilerstwie. Pomagają też w produkcji części samochodowych i w budownictwie. Z ich pomocą jest wytwarzanych wiele przedmiotów codziennego użytku. Dzięki nim została zautomatyzowana większa część pracy. Podnoszą jej bezpieczeństwo i efektywność, przyspieszają procesy produkcyjne.