Pianowe instalacje przeciwpożarowe do zakładu produkcyjnego

Pianowe instalacje przeciwpożarowe do zakładu produkcyjnego

 

W halach produkcyjnych do pracy wykorzystuje się maszyny oraz elektronarzędzia, a surowce często bywają łatwopalne. Na przykład do produkcji plastiku korzysta się między innymi z ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Takie miejsca musza być szczególnie chronione i posiadać dobre zabezpieczenia przeciwpożarowe. Gaszenie ropy naftowej lub gazu ziemnego wymaga użycia piany, która stłumi płomienie i zablokuje im dostęp powietrza.

Instalacje przeciwpożarowe pianowe na hali produkcyjnej

instalacje pianoweHala produkcyjna, na której korzysta się z elektronarzędzi i takich surowców musi być wyposażona w instalację pianową. W ścianach oraz suficie umieszcza się dysze, które są podpięte do zbiorników z proszkiem, który pod ciśnieniem zamienia się w gęstą pianę. Instalacje pianowe mogą zostać uruchomione na trzy sposoby. Pierwszy polega na wciśnięciu przycisku, który znajduje się na terenie hali produkcyjnej. Zazwyczaj znajduje się on w pobliżu wyjścia głównego, aby ewakuujący się pracownicy mogli nacisnąć go wychodząc do bezpiecznego pomieszczenia. Drugi sposób włączenia instalacji jest automatyczny. Jeśli w fabryce zostanie podniesiona temperatura do ponad stu stopni Celsjusza, lub pojawi się dym i wysokie stężenie dwutlenku węgla. Trzeci sposób włączenia wymaga wprowadzenia monitoringu. Pracownik, który zajmuje się obserwacją hali produkcyjnej uruchamia go zdalnie, jednocześnie podając komunikat o bezpiecznej ewakuacji. Jak piana zachowuje się w kontakcie z człowiekiem? Nie jest dla niego drażniąca, lecz powinien on jak najszybciej opuścić zagrożone pomieszczenie. Wkłady z proszkiem, z którego powstaje piana wymienia się raz na dwa lata. Może to zrobić dowolny pracownik, ponieważ nie jest to skomplikowane i wymaga tylko posiadania klucza do instalacji pianowej. Często otwiera się ją za pomocą systemu komputerowego.

Instalacje tego typu są najbezpieczniejsze do gaszenia takiego ognia. Do tego są nieszkodliwe dla maszyn, które nie miały kontaktu z płomieniami, gdyż piana nie powoduje zwarć. A co, jeśli pożar został ugaszony, a pomieszczeniu znajduje się duża ilość tego środka gaśniczego? W ciągu kilku godzin zamieni się on w pył, który będzie można odkurzyć lub pozamiatać i wyrzucić do śmieci. Pył nie będzie już przydatny w chwili potencjalnego zagrożenia.