Pasy transportowe do ładunków

Pasy transportowe do ładunków

Nie tylko samochody ciężarowe i dostawcze wyposaża się w pasy ładunkowe. Samoloty które są używane do przewozu setek ton ładunku jednym kursem również takie pasy posiadają. Oczywiście, nie są w nich wykorzystywane najtańsze pasy, mające przeciętną jakość i dość niski poziom wytrzymałości oraz mierne obciążenie. Pasy samolotowe to jedne z najlepszych narzędzi do zabezpieczania ładunków w trakcie transportu.

Najlepsze pasy do zabezpieczania ładunków wielkogabarytowych

pas ładunkowyNiejednokrotnie zdarza się iż w samolotach przewożone są ładunki przekraczające kilkadziesiąt ton, aczkolwiek nie mające zbyt dużego gabarytu. Ciężkie samochody wojskowe, pojazdy budowlane czy podobne urządzenia są najczęściej transportowane drogą lotniczą, z racji szybkości i pewności tego rodzaju transportu. Standardowy pas ładunkowy, jaki wykorzystywany jest w samolotach różni się więc od pasów używanych w naczepach samochodów ciężarowych znacznie. Przede wszystkim, jest on tak samo sztywny jak pasy samochodowe, aczkolwiek nie tylko został wzmocniony stalową linką, ale również elastycznymi przewodami z gumopodobnego materiału, które ogromnie odciążają pasy, oraz zmniejszają nacisk, jakiemu są one poddawane. Standardowy pas tego typu może znosić pięciokrotnie większe obciążenie niż zwykły pas parciany, a na dodatek jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami, z racji obecności wzmocnień. Rzadko jednak używa się pojedynczych pasów, gdyż ładunki jakie są przewożone mogą być zbyt niestabilne, lub mieć zbyt masywne gabaryty jak na tylko jeden pas. Niejednokrotnie więc używa się nawet i kilkunastu pasów do utrzymania ładunku w jednej pozycji w trakcie transportu, w szczególności jeśli są to wielotonowe ładunki, takie jak pojazdy czy ciężkie materiały, elementy maszyn lub inne, gabarytowe przedmioty.

Tego rodzaju pasy można dostać z łatwością w wielu różnych hurtowniach samochodowych i sklepach dla firm transportowych. Mimo iż są one przede wszystkim wykorzystywane w lotnictwie, nie ma żadnych przeciwwskazań by montować je na samochodach ciężarowych. Ich mocowania są bowiem całkowicie zgodne z zaczepami i szynami bezpieczeństwa w większości współczesnych naczep transportowych, i nie potrzebują dedykowanego mocowania by spełniać swoje zadanie i tam.