Okazały kontusz siedemnastowieczny

Okazały kontusz siedemnastowieczny

 

Mimo iż czasy polski szlacheckiej nie były tak popularne jak okres okołogrunwaldzki czy wczesne średniowiecze, bardzo wielu kolegów zajmowało się odtwarzaniem postaci z owych czasów, choćby na pół etatu. Dawało to bowiem okazję do zaprezentowania bardzo okazałych i złożonych kompozycji strojów, które nie występowały we wcześniejszych czasach, jak również bardziej dokładne przedstawienie historii kraju.

Rekonstrukcja siedemnastowiecznego kontusza

kontusz szlacheckiNieodzownym elementem każdego stroju szlacheckiego, nawet najbardziej skromnego, był oczywiście kontusz. Był to zazwyczaj płaszcz długi do kostek, często występujący w kroju bez rękawów, zdobiony bogatymi dodatkami ze złota i srebra, oraz bardzo imponującymi haftami. Kontusze te szyto z jedwabi i aksamitów, bardzo często stemplowanych, i podszywano wełną, zwłaszcza jeśli odzież taka miała służyć na pokazach, będąc nie tylko wystawnym elementem stroju, ale również i praktyczną częścią ubioru, faktycznie spełniającą swoje zadanie. Odzież taką można było dostać w wielu sklepach, oferujących wykonanie strojów historycznych, aczkolwiek najbardziej okazały i najdokładniej wykonany kontusz szlachecki pochodził zazwyczaj z warsztatu jednego z wielu rzemieślników, którzy oprócz odtwarzania postaci historycznych zajmowali się również rekonstruowaniem samych strojów. Odzież odtwarzana była często o wiele bardziej zgodna z zachowanymi zabytkami muzealnymi, gdyż znaczna część odzieży sklepowej nie spełniała wielu wymagań, stawianych strojom historycznym dopuszczanym na najbardziej prestiżowe imprezy. Stroje te były więc wykonywane dokładnie tak, jak oryginały, zgodnie z zachowanymi opisami szycia i wykończenia, a do ich produkcji rzemieślnicy używali tylko tych materiałów które były dostępne w odtwarzanych czasach, lub też tkanin najbardziej takowe przypominających.

Szycie nawet najprostszego kontusza metodą historyczną zajmowało nawet kilka tygodni pracy bez przerwy, i często wymagało dużej wprawy by oddać naturę często bardzo bogatego i wystawnego stroju. Z racji użycia materiałów drogich i trudno dostępnych, najbardziej wystawne kontusze bywały dość drogie, aczkolwiek zwracały na siebie niesamowicie dużą uwagę, ze względu na dokładne wykonanie i wszelkie ozdoby, jakie zostały zastosowane w ich produkcji.