Odboje do wewnętrznego parkingu

Odboje do wewnętrznego parkingu

Kierowcy na podziemnym parkingu obiektu często nie zwracają większej uwagi na otoczenie, więc zdarzało się iż otrzymywaliśmy od pracowników ochrony raporty o kolizjach ze ścianami czy słupami, położonymi bezpośrednio przy miejscu parkingowym. Podczas gdy był to głównie problem dla samych kierowców, częsta konieczność naprawy uszkodzeń była dość uciążliwa dla załogi konserwacyjnej, więc postanowiliśmy zminimalizować możliwość uszkodzeń powstałych na skutek nieostrożnego parkowania.

Odbojnice do przestrzeni parkingowej na obiekcie użytkowym

odboje parkingoweNajprostszym i najtańszym rozwiązaniem był montaż odbojnic, umieszczonych na końcu każdego miejsca parkingowego. Jest to metoda stosowana na wielu obiektach parkingowych, i mimo niewielkiego nakładu pracy i finansów, należy do skutecznych sposobów na wymuszenie prawidłowego parkowania. Odboje parkingowe są często bardzo podobne do ograniczników prędkości, choć od takowych są znacznie mniejsze. Ich głównym zadaniem jest utrudnianie poruszania się pojazdu podczas parkowania, a kontakt z odbojem jest wyraźnym sygnałem dla kierowcy iż musi natychmiast zatrzymać samochód. Odboje są również pomocą dla tych kierowców, których samochody nie mają zbyt dobrej widoczności podczas cofania. Instalacja takich odbojów jest banalnie prosta, gdyż mogą one być zamocowane do płyty parkingu za pomocą chemicznego spoiwa, lub przykręcone na śrubach montażowych. Każda metoda instalacji nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut pracy, po których nie muszą być wykonywane żadne inne czynności. Odboje są doskonale widoczne w każdych warunkach, gdyż pomalowane są w jaskrawy, żółty kolor ostrzegawczy, odznaczający się na tle czarnej nawierzchni. Niektóre odboje mają również odblaski, ułatwiające ich zauważenie podczas ustawiania samochodu, choć na naszym obiekcie, mającym całkiem dobre oświetlenie, nie były one potrzebne.

Efekt zamontowania odblasków był zauważalny od razu. Ilość wezwań ekipy konserwacyjnej spadła niemal do zera już w pierwszym tygodniu, podobnie jak wydatki na materiały niezbędne do wykonywania napraw. Proste odboje ułatwiły załodze parkingowej pracę do tego stopnia, iż w bardzo krótkim czasie pojawiły się one również na zewnętrznym parkingu, spełniając podobne zadanie jak te które znajdują się w wewnętrznym parkingu na obiekcie.