Nowoczesne kolce dla biegaczy

Nowoczesne kolce dla biegaczy

Sport od zawsze był ściśle powiązany z nowinkami technologicznymi, ale ta korelacja w ostatnich latach uległa znacznemu zacieśnieniu, przede wszystkim wskutek coraz większej dostępności do sprzętów wysokiej jakości niemal dla wszystkich uczestników rywalizacji. Jedną z dyscyplin, w której to powiązanie jest najbardziej widoczne jest lekkoatletyka, w której o końcowym wyniku decydują często dosłownie ułamki sekund i centymetry. 

Kolce dla profesjonalnych sportowców

profesjonalne kolce sportoweRywalizacja na najważniejszych imprezach sportowych odbywa się na sztucznych nawierzchniach, na których kluczowa jest przyczepność zapewniana najlepiej przez profesjonalne kolce sportowe. Producenci dokładają wszelkich starać, żeby produkowane przez nich modele zapewniały jak największe wsparcie dla wykorzystujących je sportowców, ponieważ ich występy i osiągane wyniki są najlepszą reklamą, jaką może wymarzyć sobie producent sprzętu sportowego. Profesjonalne kolce są więc niezwykle lekkie i dostosowane do konkretnej dyscypliny. Ten typ obuwia kojarzy się naturalnie przede wszystkim ze sprinterami, którzy muszą mieć możliwość mocnego startu i szybkiego przyspieszenia. Najmniejszy poślizg oznacza w ich przypadku koniec marzeń o dobrym wyniku. Warto jednak pamiętać, że kolce wykorzystywane są też w innych dyscyplinach, w których potrzebna jest przyczepność jak rzut młotem czy rzut oszczepem. Mało kto zadaje też sobie sprawę, że z kolców sportowych korzystają też skoczkowie wzwyż, którym pomagają one przenieść energię osiągniętą podczas rozbiegu na wyskok, dzięki czemu mogą osiągać tak imponujące wyniki bez ryzyka kontuzji wynikającej z poślizgnięcia się w newralgicznym momencie. Kolce sportowe mają więc naprawdę szerokie zastosowanie i stanowią ogromny rynek znanych producentów obuwia pomimo, że wiedzą o tym tylko te osoby, które uprawiają lub uprawiały kiedykolwiek którąś z dyscyplin lekkoatletycznych.

Technologia ma duży wpływ na wyniki sportowców, jednak w dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych rozwiązań jest tak powszechny, że nie jest to czynniki wypaczający wynik rywalizacji. Prawdą jest jednak, że całkowita rezygnacja z wykorzystywania ogólnodostępnych rozwiązań, jak kolce sportowe bardzo utrudniłaby rywalizację jak równy z równym, więc niemal wszyscy zawodowi lekkoatleci regularnie korzystają z kolców.