Najnowsza technologia laserowa

Najnowsza technologia laserowa

 

Ludzie od bardzo dawna obrabiają różnego rodzaju materiały, po to, aby zrobić z nich użyteczne przedmioty lub ozdoby. Z czasem zmieniły się sposoby obróbki, jak i materiały, które są obrabiane. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu obrabianie metali, w taki sposób jaki się obecnie stosuje, było niemożliwe, nie mówiąc już o materiałach sztucznych. Rozwój techniki dał ludzkości dużo większe pole do popisu w tym zakresie. Można powiedzieć, że z roku na rok pojawiają się nowe metody obróbki mechanicznej.

Jak ciąć laserem?

cięcie plexi laseremJeszcze do niedawna, wszelkiego rodzaju cięcia były wykonywane przy pomocy różnego rodzaju szlifierek, a lasery widywaliśmy tylko w filmach. Obecnie cięcie laserowe stało się bardzo popularne, zwłaszcza przy obróbce materiałów syntetycznych, takich jak plexi. Szczegółowe cięcie plexi laserem jest obecnie czymś naturalnym, każda z większych firm zajmujących się obróbką tego typu materiałów, posiada w swojej ofercie cięcie laserowe. Obsługa lasera do cięcia jest na pozór bardzo prosta, ale osoba wyznaczona do obsługi tego rodzaju maszyny, przed przystąpieniem do pracy musi przejść stosowne szkolenia, mam na myśli szkolenia nie tylko z zakresu obsługi tego urządzenia, ale też dodatkowe szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Po odbyciu takiego szkolenia, możemy przystąpić do pracy. Na tym stanowisku, szkolenia muszą odbywać się częściej, niż na innych stanowiskach, ponieważ mamy tu do czynienia z laserami. Laser jest dużo lepszy od innego rodzaju urządzeń tnących, ponieważ dzięki laserom cięcie wykonywane jest dużo szybciej, oraz precyzyjniej, co ma niebagatelny wpływ na efekt. Większość modeli tego typu urządzeń jest sterowanych komputerowo, dzięki temu istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się błędu podczas wykonywania projektu.

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z kupnem takiego urządzenia oraz wyszkoleniem pracownika do jego obsługi, zauważamy że nie jest to mała inwestycja, jednak mamy prawie stu procentową pewność, że się nam ona opłaci. Cięcie w ten sposób rożnego rodzaju materiału trwa nawet kilkukrotnie krócej, a z racji tego, że cięcie jest dokładniejsze, to marnujemy mniej materiału, co przekłada się bezpośrednio na efektywność i zarobki naszej firmy. Dzięki temu, że nasza firma świadczy usług związane z zaawansowaną technologią, to łatwiej pozyskać nam klientów.