Misy tybetańskie – jak powstają dźwięki?

Misy tybetańskie – jak powstają dźwięki?

Wykorzystywane niegdyś wyłącznie przez tybetańskich mnichów misy służyły do odprawiania rytuałów i wprowadzania uczestników sesji w stan medytacji. Dzisiaj jest to forma terapii i odbudowy organizmu. Powstałe dźwięki i wibracje mają wpływ na ciało, umysł i duszę osoby biorącej udział w spotkaniu. Taka forma terapii porównywana jest do masażu, jednak oprócz działania zewnętrznego, oddziałuje również na wnętrze człowieka. Skąd biorą się tak charakterystyczne dźwięki?

Od czego zależy dźwięk mis tybetańskich?

misy tybetańskie z metaluOryginalne misy pochodzące z Tybetu mają charakterystyczny dźwięk, który jest nie do podrobienia. Właśnie dlatego potrafią kosztować nawet koło 2000 złotych, kiedy cena zwykłych mis wynosi zaledwie kilkaset złotych, a tych gorszej jakości nawet kilkadziesiąt złotych. Misy tybetańskie wykonywane są z różnych materiałów – tysiące lat temu używano aż 12 różnych metali w tym srebra, niklu, kobaltu, bizmutu czy żelaza. Aby dźwięk i wibracje wydobywały się z misy, należy pocierać drewnianym wałkiem o krawędź instrumentu. To, w jaki sposób trzyma się pałeczkę, z jaką siłą i prędkością pociera się misę, ma ogromne znaczenie na generowany dźwięk. Właśnie dlatego, jeżeli powstają jakiekolwiek nieczystości, należy spowolnić ruch dłonią. Dźwięk zależy również od wielkości samego instrumentu – misy tybetańskie z metalu mogą mieć od 5 do 13 cali średnicy. Aby praca z instrumentem była skuteczna, powinno dobrać się wielkość wałka do preferencji prowadzącego sesję, tak aby zapewnić mu pełen komfort. Dla osób początkujących zalecane jest wybranie większych mis, gdyż łatwiej wygenerować dźwięk, a ich prawidłowe ułożenie nie jest aż tak znaczące, jak w przypadku mniejszych instrumentów. Oprócz delikatnego pocierania co jakiś czas uderza się w misę pałeczką, aby pobudzić organizm i pozostać świadomym podczas medytacji.

Użytkowanie mis tybetańskich nie należy do najprostszych. Odbywając kursy, można szybko zaznajomić się z formami terapii (na przykład siedząc lub leżąc), różnicami pomiędzy poszczególnymi misami oraz przede wszystkim z właściwym przygotowaniem się do sesji. Wyciszenie organizmu i wyrównanie oddechu ma kluczowe znacznie w grze na tym instrumencie, a tym samym również na efekt prowadzonej sesji. Osoby uczęszczające na zajęcia jogi lub medytacji będą miały dużo łatwiej rozpocząć terapię.