Leczenie alkoholizmu w Szczecinie

Leczenie alkoholizmu w Szczecinie

W Polsce leczenie alkoholizmu jest całkowicie bezpłatne oraz dobrowolne. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba uzależniona narusza społeczny ład i porządek. W takiej sytuacji sąd może orzec o konieczności poddania się leczeniu, czyli skierować osobą na tak zwane leczenie przymusowe. Zwykle takie leczenie odbywa się w szpitalnych oddziałach zamkniętych.

Co warunkuje wyleczenie alkoholizmu?

leczenie alkoholizmu - SzczecinWarunkiem stanowiącym o najwyższej efektywności leczenia jest przede wszystkim determinacja pacjenta, czyli chęć wyjścia z nałogu. Jeżeli osoba chora chce wyleczyć się z alkoholizmu to z pewnością jej się to uda. Aby znaleźć odpowiedni ośrodek, w którym możemy odbyć tego typu terapię wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać frazę: leczenie alkoholizmu – Szczecin. Strony, jakie nam się wyświetlą przedstawią dostępną na terenie całego miasta ofertę poszczególnych ośrodków. Ważne, aby wybrać ośrodek, który w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Jeżeli chcemy skorzystać z bezpłatnej formy leczenia ambulatoryjnego to warto wybrać publiczną przychodnię zdrowia lub ośrodek, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli wolimy prywatny ośrodek to również możemy skorzystać z takiej możliwości. Nieważne jaką formą wybierzemy. Najważniejsze, aby w stu procentach zaangażować się w terapię. W ten sposób z pewnością uda nam się osiągnąć zamierzony rezultat oraz wygrać z nałogiem. Leczenie zwykle obejmuje trzy etapy. Pierwszym z nich jest psychoterapia, która pozwala na obiektywny osąd sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Zrozumienie istoty naszych problemów pomaga w ustaleniu planu walki z nałogiem. Kolejny etap zwany farmakoterapią polega na przyjmowaniu środków, które zwalczą objawy somatyczne, które częste pojawiają się w okresie abstynencji. Natomiast terapia zajęciowa pozwala na nowo uwierzyć we własne możliwości oraz nabrać pewności siebie.

Gwarantem skutecznego leczenia jest przede wszystkim determinacja pacjenta. Każdy chory musi zdać sobie sprawę z problemu z jakim się zmaga. Jeżeli przekonanie o konieczności podjęcia terapii nastąpi jeszcze przed przystąpieniem do procesu leczenia to z pewnością zamierzony efekt terapeutyczny zostanie osiągnięty w stosunkowo krótkim czasie. Gwarancją naszego sukcesu jest przede wszystkim zaangażowanie.