Kosztorys inwestycji budowlanej

Kosztorys inwestycji budowlanej

Proces budowlany to ciąg zaplanowanych zdarzeń, następujących kolejno po sobie, w ściśle zaplanowanych odstępach czasu. Proces budowlany składa się z trzech faz. Pierwsza faz procesu budowlanego to faz przedinwestycyjna, następnie jest faza wykonawcza, a na samym końcu faza końcowa. Pierwszy z wyżej wymienionych etapów procesu budowlanego, jest najważniejszy, ponieważ właśnie wtedy wszystko jest planowane. Gromadzone są wszystkie niezbędne dokumenty, wykonywany jest kosztorys wszystkich prac niezbędnych do ukończenia procesu budowlanego i zbierane są pieniądze.

Jak poprawnie wykonać kosztorys pracy budowlanej?

kosztorysy robót budowlanychZaczynając jakąś inwestycję, musimy sporządzić kompleksowy kosztorys. Kosztorysy robót budowlanych bardzo ułatwiają cały proces budowlany. Jednym z elementów fazy przedinwestycyjnej, która zaczyna cały proces budowlany jest zebranie odpowiednio dużej kwoty, która pokryje wszystkie koszty budowy. Jeśli chcemy oszacować jak duża kwota nam będzie potrzebna na ukończenie całego procesu budowlanego, musimy sporządzić bardzo szczegółowy kosztorys. W takim kosztorysie powinno być ujęte dosłownie wszystko, po to, aby jak najdokładniej oszacować sumę potrzebną do wykonania inwestycji. Kosztorys sporządza się zgodnie z zasadą od ogółu do szczegóły, to znaczy, że pod uwagę najpierw brane są pod uwagę wszystkie czynności budowlane, którą pochłaniają największe sumy, następnie pod uwagę brane są rzeczy, które są coraz tańsze, aż wszystkie elementy procesu budowlanego zostaną wzięte pod uwagę. Kosztorys obejmuje wszystkie prace, zaczynając od pozyskania decyzji o warunkach zabudowy, za którą również musimy zapłacić, a kończąc na załatwieniu wszystkich spraw związanych z odbiorem budynku.

Wykonanie takie kosztorysu nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że ma się jakieś podstawowe pojęcie o tym jakie są ceny na rynku budowlanym i wie się jak dokładnie przebiega proces budowlany, to jest w stanie wykonać taki kosztorys samemu. Jednak jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tego typu rzeczach, to lepiej poprosić o wykonanie takiego kosztorysu specjalistę. Za usługi takiego kogoś oczywiście musimy zapłacić, ale jest to kwota w granicach pięciuset złotych, co przy tak dużej inwestycji jaką jest chociażby budowa domu jednorodzinnego, nie robi ona zbyt wielkiej granicy.