Klasyczne wnętrza – jak je urządzić?

Klasyczne wnętrza – jak je urządzić?

Styl klasyczny to taki, jaki sprawia wrażenie ponadczasowości. Jest komfortowy i elegancki, ale niekoniecznie luksusowy – taki, w którym czujemy się dobrze. Tradycyjnie pojawiają się w nim elementy drewniane, biel oraz klasyczne kolory. Przestrzenie są jasne i dobrze dopasowane do pełnienia swoich funkcji. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo zaaranżować wnętrze w stylu klasycznym – trzeba do tego niezwykłego wyczucia. Można jednak sformułować kilka pomocnych wskazówek, których warto się trzymać.

Jakie są klasyczne wnętrza?

sypialniaWedług www.e-aranzacje.pl pojęcie klasyki w aranżacji wnętrz nastręcza pewnych trudności. Styl klasyczny może bowiem kojarzyć się albo z luksusową stylizacją na antyk, albo z dobrze przyswojonymi, ponadczasowymi wnętrzami a la warszawskie czy paryskie przedwojenne kamienice. Prawidłowe jednak jest to drugie skojarzenie – charakteryzacja na antyk nosi bowiem nazwę nie stylu klasycznego, a klasycystycznego. Styl klasyczny to pewnego rodzaju sztuka harmonii – łączenia naturalnych, szlachetnych materiałów z użytecznością, proste, ale niebanalne wzornictwo, gdzie przeważa jakość, a nie ilość. To wnętrza bezpieczne, wygodne, urządzone w dobrym smaku.

Drewno i biel

podłogi drewnianeTo najlepiej przyswojone połączenie w klasycznych pomieszczeniach. Drewniane podłogi oraz białe (bądź po prostu jasne), dobrze oświetlone przez drewniane okna ściany, a także drzwi drewniane. Okna pomalowane mogą być na biało bądź pozostawione w naturalnym kolorze. Ściany mogą być wyłożone kasetonowymi boazeriami w jasnym odcieniu:

  • biel,
  • écru
  • kość słoniowa
  • szary.

W podobnym stylu zagospodarowany może być sufit – można na nim umieścić gzymsy albo listwy. Często także montuje się na nim drewniane belki. Kolejnym ważnym elementem klasycznych wnętrz są podłogi drewniane. Powinny zachowywać naturalną fakturę. Proste kolory podłóg oraz ścian wzbogacić można dodatkami – na przykład perskim dywanem lub obrazem w drewnianej oprawie. W wygodnym, ponadczasowym salonie, mógłby też znaleźć się kominek.

Klasyczne dodatki

meble kolonialneW stylu klasycznym liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. Lepiej, żeby przedmiotów było mniej, niż by piętrzyły się, wprowadzając nieporządek. Chodzi w końcu o wygodę. Idealnie sprawdzą się ciężkie drewniane meble kolonialne, dobrym rozwiązaniem będą też meble indyjskie. O lekkich, sprawiających wrażenie łamliwych krzesłach czy o minimalistycznej kanapie możemy zapomnieć. Fotele i kanapy powinny być obszerne i wygodne. Wnętrze można urozmaicić wzorzystymi poduszkami, ciężkimi zasłonami w klasycznym kolorze (na przykład czerwieni bądź zieleni) lub lekkimi, prostymi firanami. Dobrym rozwiązaniem będą też lampy wiszące bądź stołowe i stojące lampy klasyczne. Mogą być proste i jasne, albo ozdobione ciekawym, np. secesyjnym bądź indyjskim wzorem. W pokoju urządzonym w klasycznym stylu mogą także pojawić się rośliny – najlepiej sprawdzą się duże, zielone rośliny stojące i czerwone kwiaty w wazonie. Stoły jadalne powinny być duże, wygodne i najlepiej drewniane.

Wygoda i spójność

meble kolonialneObok prostych mebli i wygodnych kanap w pokoju zaaranżowanym w stylu klasycznym pojawić się mogą eleganckie, wyróżniające się egzemplarze w stylu ludwikowskim. Takich wyróżniających się elementów nie powinno być jednak zbyt dużo, zniszczą bowiem bezpieczny i wygodny styl klasycznego wnętrza. Bardzo ważna jest spójność wyborów – najlepiej zdecydować się na meble z jednej serii bądź zachowane w podobnym stylu, ponieważ wielość różnych rozwiązań sprawi, że całość będzie wyglądała chaotycznie, bezładnie. Dobrze też powrócić do starych, zapomnianych mebli – na przykład toaletki w sypialni, kredensu czy barku w pokoju gościnnym. Powierzchnie ścian i mebli powinny być gładkie i czyste.

Klasyka w sypialni

styl klasycznyWedług portalu www.homebook.pl styl klasyczny to jeden z najczęściej wybieranych sposób aranżacji przestrzeni sypialnej. Łóżko powinno być obszerne, wyposażone w duży, gruby materac. Co bardziej ekstrawaganccy mogą pokusić się o zainstalowanie baldachimu. W sypialniach mogą pojawić się trochę ciemniejsze kolory, które nadadzą wnętrzu wyrazistości – na przykład granat, czerwień, zieleń, złoto, czerń. Klasycznym rozwiązaniem oświetleniowym, tak w sypialni, jak i w innych pomieszczeniach, będzie żyrandol. Jego światło nie może być zbyt mocne, żeby całość wyglądała przytulnie i lekko tajemniczo. W sypialni możne znaleźć się szafa oraz komoda, ewentualnie toaletka i fotel, ale dodatków nie powinno być za dużo. By nadać wrażenia przytulności, dobrze jest rozłożyć na drewnianej podłodze dywan.

Podsumowując

Ponadczasowy styl klasyczny nigdy nie przestaje być modny – to coś, do czego wracamy z przyjemnością. Nowoczesne, dość zimne aranżacje albo ekspensywne wnętrza artystyczne czy luksusowe mogą szybko się zmęczyć domowników. Styl klasyczny gwarantuje, że będziemy czuć się w domu bezpiecznie i komfortowo, a dobrze zaaranżowane wnętrza nie zniechęcą nas nawet po latach mieszkania.

Zostaw odpowiedź