Kafelki jako sposób na elegancką podłogę

Kafelki jako sposób na elegancką podłogę

Wykończenie, a następnie położenie posadzki należy do ważnej części wykończenia każdego pomieszczenia, bądź jego konstrukcji zewnętrznej. Podłoga zależnie od przeznaczenia i użyteczności pomieszczenia może być wykończona w różny sposób. W tym celu mogą zostać położone kafelki, panele, parkiet, kamień, czy linoleum. Każdy rodzaj powierzchni jest inny. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nich wymaga wykonania izolacji.

Wykonanie izolacji pod kafelki

hydroizolacje pod kafelkiKażdy rodzaj podłogi wymaga wykonania prac związanych z izolacją. Ma to na celu zabezpieczenie betonowej wylewki przed działaniem wody i wilgoci. Nadmiar wody może skutkować pękaniem betonu, a także powstaniem grzybów, czy pleśni. Hydroizolacje pod kafelki wykonywane są niezależnie od tego, czy pomieszczenie wyłożone kafelkami znajduje się wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz, jak balkon, czy taras. Podstawą jest wyłożenie odpowiedniej warstwy zabezpieczenia wykonanej z różnego rodzaju polimerów, które są złożone z materiałów, które skutecznie odprowadzają wodę i wilgoć. Pozwala to na ochronę betonu przed pękaniem, co dotyczy głównie tarasów i balkonów. W tych przypadkach beton pod wpływem ujemnych temperatur jest rozrywany przez zamarzającą wodę, która wnika w jego szczeliny. Pekanie betonu jest bardzo niebezpieczne w przypadku balkonów, gdyż grozi to ich zawaleniem. Takie sytuacje bardzo często mają miejsce w starych, zaniedbanych kamienicach, gdzie balkony nie posiadają odpowiedniej hydroizolacji. W przypadku pomieszczeń wewnętrznych izolacja wykonana pod kafelki służy głównie ochronie przed zbytnim zawilgoceniem, co skutkować może powstaniem pleśni, czy pojawieniem się grzybów. Wszystkie te czynniki są szkodliwe dla zdrowia i życia ludzkiego. Ponadto grzyb jest w stanie również uszkodzić beton.

W skrajnych przypadkach może to skutkować jego zniszczeniem. Z tego też powodu ważne jest, aby wcześniej wykonać odpowiednie prace mające chronić beton przed zniszczeniem. Bardzo korzystnym rozwiązaniem są zabezpieczenia polimerowe, które są w stanie nie tylko uchronić beton przed dostępem wilgoci, ale także w przypadku pojawienia się wody, czy wilgoci na powierzchni zabezpieczenia polimerowego chronią beton przed działaniem wody. Powodują bowiem jej odparowanie i odprowadzenie.