Jak wybudować piec kaflowy?

Jak wybudować piec kaflowy?

Wiele starszych budynków (do nich zaliczyć można m.in. zabytkowe często kamienice) nadal ogrzewanych jest za pomocą pieców kaflowych. Choć piece tego typu popularne były głównie w przeszłości, to jednak coraz więcej osób samoistnie  decyduje się na powrót do tego systemu ogrzewania, rezygnując nawet z popularnych do niedawna kominków.  Piece te powracają więc do łask i łączą w sobie niezawodne rzemieślnicze podstawy z bardziej nowoczesną techniką. 

Sposoby na rzetelną budowę pieca kaflowego 

rzetelna budowa pieca kaflowegoTradycyjne piece kaflowe budowane były z cegieł, a ich konstrukcja przywodziła na myśl wysoki, kwadratowy słup, który wewnątrz zbudowany z cegieł, zaś z zewnątrz pokryty był płytami ceramicznymi, które nagrzewały się pod wpływem ciepła i przez dłuższy czas utrzymywały swoją temperaturę, ogrzewając tym samym pomieszczenie. Najważniejszym miejscem pieca było niewątpliwie palenisko, które opalane było drewnem lub węglem. Do zamknięcia paleniska wykorzystywano materiały żeliwne, z których tworzono zamykane drzwiczki. Istotnym elementem budowy pieca był również komin, którym odprowadzany był powstały podczas ogrzewania dym. Obecnie rzetelna budowa pieca kaflowego polega na stworzeniu trzech jego części (palenisko, obudowa oraz masa akumulacyjna), które dopiero na końcu się ze sobą zestawia, tworząc tym samym piec. Paleniska we współczesnych piecach powinny być murowane, wyścielone specjalnym, żaroodpornym wkładem, który kupimy w sklepach budowlanych. Istotnym elementem paleniska jest również szybka, która powinna być szklana (ją również zakupimy w większości sklepów typowo budowlanych). Następnie tworzy się masę kumulacyjną, do której budowy będziemy potrzebować specjalnej ceramiki, którymi będzie ona wyścielona. To właśnie w masie tej kumuluje się bowiem ciepło, które następnie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Warto więc zdecydować się na zakup wysokiej jakości wkładek ceramicznych, które dużej utrzymają wysoką temperaturę i nie wychłodzą się zbyt szynko. Ostatnim krokiem jest wybudowanie kanału dymowego, który odprowadzać będzie (jak już sama nazwa wskazuje) dym. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj cegły, lub wygodniejsze, gotowe bryły ceramiczne na wymiar, które należy jedynie zamontować. Ostatnim etapem budowy pieca jest zespojenie ze sobą trzech wyżej przytoczonych elementów oraz wmurowanie ich w ścianę. 

Unowocześnione piece kaflowe coraz częściej powracają do łask, wypierając tym samym nawet do niedawna popularne kominki. Ich głównym atutem jest to, że długo utrzymują ciepło w pomieszczeniach. Piece kaflowe dają również spore możliwości projektowe, mamy więc możliwość zaprojektowania oraz wybudowania pieca, który będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby: zarówno czysto praktyczne, jak i wizualne.