Jak przywrócić wydajność siłownika?

Jak przywrócić wydajność siłownika?

W moim ciągniki od dłuższego czasu występowały dziwne wycieki paliwa i oleju hydraulicznego, których źródła samodzielnie nie potrafiłem zidentyfikować. Postanowiłem więc oddać moja maszynę do warsztatu. Tam okazało się, że bezpośrednią przyczyną tej usterki był siłownik hydrauliczny.

Jak wygląda regeneracja siłownika?

regeneracja siłowników hydraulicznychParę lat temu kupiłem nowoczesny model ciągnika z napędem hydraulicznym. Sprzedawca twierdził, że taki napęd zapewni tej maszynie większą wydajność oraz mniejsze zużycie paliwa, co faktycznie się potwierdziło. Od dwóch tygodni w moim ciągniku występowały oznaki, że napęd ten nie działa prawidłowo. Przede wszystkim chodzi tui o dziwne wycieki oleju, których źródła nie potrafiłem sam zidentyfikować, oraz nagłe spadki wydajności maszyny. Ze względu na tak poważne objawy po chwili namysłu postanowiłem zwrócić się o pomoc do profesjonalnego warsztatu, który specjalizuje się  w naprawie maszyn z tego typu napędem. Tak okazało się, że jednym sposobem na to, aby poradzić sobie z tego typu usterką jest regeneracja siłowników hydraulicznych. Jak wyjaśnił mi bowiem mechanik główną przyczyną błędnego działania maszyn z napędem hydraulicznym jest awaria lub mniejsza usterka jego siłownika. Najczęściej dochodzi do niej na skutek niedostatecznej szczelności cylindra siłownika, która prowadzi do częstych wycieków oleju hydraulicznego a z drugiej także do gromadzenia się we wnętrzu siłownika nieczystości. Wszystko to znacznie obniża wydajność maszyny wyposażonej w napęd hydrauliczny. Na szczęście, jak wyjaśnił mi mechanik, regeneracja siłownika zazwyczaj wystarcza, aby przywrócić pełną wydajność maszyny wyposażonej w siłownik hydrauliczny. Co więcej, dla doświadczonych serwisantów regeneracja siłowników hydraulicznych nie jest zbyt dużą trudnością. Faktycznie, okazało się że naprawa mojego ciągnika poprzez regenerację siłownika trwała krótką chwilę, a od momentu naprawy nie występowały już żadne tego typu usterki. Regeneracja siłowników jest więc najprostszym sposobem naprawy maszyn z napędem tego typu.

Maszyny z napędem hydraulicznym z biegiem lat zdobywają coraz większą popularność. Z tego też względu warto wiedzieć, jak postępować  w przypadku usterki maszyny z takim napędem. W moim przypadku wystarczyło właściwe uszczelnienie  cylindra sterownika maszyny.