Instalacja fotowoltaiczna a ochrona przeciwpożarowa

Instalacja fotowoltaiczna a ochrona przeciwpożarowa

W ostatnich latach coraz popularniejsze w naszym kraju stały się instalacje fotowoltaiczne. Prąd ze słońca nic nie kosztuje, a porządnie zaprojektowana i wykonana instalacja jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na prąd. Instalacje najczęściej montuje się na dachach domów jednorodzinnych, ale coraz częściej powstają farmy fotowoltaiczne, które produkują prąd na sprzedaż do elektrowni. Instalacje na dachach muszą być całkowicie bezpieczne, dlatego poddaje się je ekspertyzom przeciwpożarowym.

Jak ochronić instalację fotowoltaiczną przed pożarem?

ochrona ppoż fotowoltaikaNajważniejsze jest to, żeby przy wyborze firmy montującej instalację fotowoltaiczną kierować się jakością i jej opiniami, a nie jak najniższą ceną. Warto mieć na uwadze, że w tym wypadku niska cena może nie iść w parze z jakością. Każda instalacja montowana dla klientów indywidualnych musi być wykonana według najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa. Do instalacji muszą być użyte wysokiej jakości przewody elektryczne. Jednak skuteczna ochrona ppoż fotowoltaika to przede wszystkim wykonana solidna ekspertyza przeciwpożarowa. Taką ekspertyzę warto zamówić u fachowego rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Najlepiej jest umówić się z firmą instalującą na dachu domu fotowoltaikę, że to po ich stronie będzie zamówienie takiej ekspertyzy. Tak zresztą powinno to wyglądać, ale dla własnego bezpieczeństwa warto zamówić dodatkową ekspertyzę u niezależnego rzeczoznawcy. Nie można zapominać o tym, że na dachu montuje się małą elektrownię, a prąd może być nawet przyczyną pożaru. Cała instalacja musi być naprawdę dokładnie sprawdzona pod względem przeciwpożarowym. A kiedy już to wszystko będzie sprawdzone to będzie można się cieszyć darmowym prądem płynącym ze słońca. A to naprawdę bardzo fajna sprawa – produkować sobie swój własny prąd.

Firmy instalujące fotowoltaikę w przeważającej większości przywiązują uwagę do tego, żeby instalacja wykonana została w całkowitej zgodzie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi. Ale dużą rolę dla bezpieczeństwa w tym zakresie odgrywa również jakość wykorzystanych do instalacji materiałów. Każdy inwestor, czyli właściciel nieruchomości, może zlecić wykonanie ekspertyzy ppoż niezależnemu rzeczoznawcy. Na pewno warto to zrobić dla swojego bezpieczeństwa.