Ile kosztuje wykonanie charakterystyki energetycznej budynku?

Ostatnio przeglądałam dokumenty dotyczące mojego mieszkania. Zauważyłam, że od 10 lat nie wykonywałam świadectwa charakterystyki energetycznej domu. Ponieważ takie świadectwo jest ważne przez dziesięć lat, musiałam w niedługim czasie wykonać ponownie taką charakterystykę. Jako, że przez ten czas inflacja poszła trochę w górę liczyłam się z tym, że taka charakterystyka nie będzie należała do najtańszych. Musiałam sprawdzić jakie są ceny na rynku zanim się umowie z elektrykiem.

Tanio uzyskałam świadectwo charakterystyki energetycznej

charakterystyka energetyczna budynków - cenaStwierdziłam, że najlepiej będzie porównać ceny na internecie. Byłam pewna, że znajdę tam wiele ofert elektryków wykonujących takie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: charakterystyka energetyczna budynków – cena i zaczęłam przeglądać oferty. W większości ofert cena była uzależniona od powierzchni lokalu. I to zarówno w przypadku lokali mieszkalnych, jak i lokali gospodarczych i usługowych. Moje mieszkanie nie było zbyt duże, dlatego cena powinna być przystępna. Dowiedziałam się też, że cena powinna być niższa, ponieważ miałam już dokumentację energetyczną mieszkania. Obliczyłam, że w związku z tym nie powinnam za świadectwo charakterystyki energetycznej zapłacić więcej niż 300 złotych. Zadzwoniłam do kilku elektryków, którzy oferowali swoje usługi i wybrałam tego, który dawał najlepszą cenowo ofertę. Pan miał bardzo szybkie terminy, dlatego już na drugi dzień stawił się u mnie w mieszkaniu z aparaturą pomiarową. Samo sprawdzenie stanu energetyki nie trwało długo. Po godzinie mogłam już swobodnie korzystać z prądu w mieszkaniu. Już na drugi dzień otrzymałam od elektryka świadectwo charakterystyki energetycznej mojego mieszkania opatrzone odpowiednim certyfikatem wykonującego pomiary. Z prądem wszystko było w porządku i mogłam czuć się bezpiecznie.

Byłam bardzo zadowolona z wykonanych przez elektryka usług. Elektryk szybko i sprawnie wykonał odpowiednie pomiary. Miał wszystkie uprawnienia wskazujące na to, że jest profesjonalistą i może wykonywać takie zlecenia energetyczne. Kolejną jego zaletą był fakt, że miał bardzo przystępne i konkurencyjne ceny. Naprawdę, spodziewałam się wydać więcej na świadectwo energetyczne. Wyglądało jednak na to, że ceny za takie usługi nie są wysokie.