Eternit - pylące niebezpieczeństwo

Eternit - pylące niebezpieczeństwo

Owiany złą sławą eternit, niegdyś król wśród materiałów budowlanych, dziś jest masowo usuwany z naszego krajobrazu. Na czym polega problem z eternitem? Co sprawia, że jest to materiał niebezpieczny dla zdrowia i jak zminimalizować zagrożenie? Czy konieczne jest zastąpienie azbestowych wyrobów budowlanych i jak w bezpieczny sposób się ich pozbyć?

Jak bezpiecznie pozbyć się eternitu?

utylizacja i demontaż eternituPłyty azbestowo-cementowe, czyli potocznie mówiąc eternit, to materiał, który w latach 70 i 80 był bardzo chętnie wykorzystywany przede wszystkim w budownictwie. Wykonywano z niego płyty do pokryć dachowych i elewacji. Równie często używany był do produkcji rur, szczególnie tych kanalizacyjnych. Za jego popularność, a w związku z tym tak szerokie zastosowanie, odpowiadają jego podstawowe cechy, bardzo pożądane w przemyśle budowlanym. Materiały eternitowe są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, na działanie środków chemicznych, promieniowanie słoneczne oraz na ogień, są także dobrymi izolatorami cieplnymi. Przy tym wszystkim warto wspomnieć także o stosunkowo niskiej cenie tych materiałów. To główne powody, dla których eternit opanował przemysł budowniczy kilka dekad temu. Niestety po latach okazało się, że są to także materiały bardzo groźne dla naszego zdrowia. Problemem jest główny składnik wyrobów eternitowych, czyli azbest. Jego włóknista budowa stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Uszkodzone płyty azbestowe zaczynają pylić drobnymi włóknami, które choć niewidoczne gołym okiem, dostają się do płuc, gdzie powodują stan zapalny. Chroniczny stan zapalny dolnych dróg oddechowych jest przyczyną poważnych chorób, włącznie z nowotworem. Tak ogromne zagrożenie dla zdrowia sprawia, ze utylizacja i demontaż eternitu to zadanie dla fachowej ekipy, która posiada zarówno odpowiednie przeszkolenie do pracy z materiałami niebezpiecznymi, jak również zaplecze sprzętu. Utylizacja i demontaż eternitu powinny odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Miejsce budowy musi być odpowiednio zabezpieczone przed pyleniem oraz oznakowane.

Sam proces demontowania niebezpiecznych materiałów wymaga odpowiedniej techniki i urządzeń. Cięcie płyt odbywa się urządzeniami wolnoobrotowymi, najczęściej sposobem „na mokro” z użyciem specjalnych preparatów, które mają za zadanie sklejać włókna azbestu. W dalszej części pocięte materiały są pakowane i zabezpieczane do transportu. Ostatecznie swoje miejsce znajdują na specjalnie przeznaczonych do tego składowiskach.