Elementy małej architektury miejskiej

Elementy małej architektury miejskiej

Przestrzenie miast coraz częściej wyposażone są, w elementy małej architektury,które nie tylko nadają im oryginalnego wyglądu, lecz są także bardzo funkcjonalne. Dzięki nim takie miejsca jak parki czy deptaki nabierają estetyki, oraz są wygodne dla korzystających z nich ludzi. Mała architektura miejska pozytywnie wpływa na odbiór danego miasta przez odwiedzające je osoby, dzięki czemu zyskują one większą popularność. Jakie są zatem elementy małej architektury miejskiej?

Czysta ścieżka czyli pojemniki na odchody

pojemniki na odchodyDużym problemem w wielu miastach są zalegające odchody zwierząt, powoduje to, iż na wielu ścieżkach czy deptakach zalegają nieestetycznie wyglądające odchody naszych pupili. Problem ten niejednokrotnie stał się tematem wielu kampanii społecznych, których efektem są pojawiające się w wielu miastach pojemniki na psie odchody. Zazwyczaj są one wykonane z plastiku i umieszczone na specjalnych stojakach. Najczęściej są one wyposażone w foliowe rękawiczki lub woreczki ułatwiające właścicielom pozbieranie odchodów po swoich zwierzętach. Dzięki nim w większości miast zapanowała moda na sprzątanie po swoich zwierzętach, co powoduje, że deptaki czy parki stają się o wiele bardziej czyste i estetyczne.

Dbałość o prządek – odpowiednie ustawienie koszy na śmieci

koszeWażną kwestią, która bezpośrednio wpływa na estetykę przestrzeni miejskich są śmieci. W wielu miastach można nadal spotkać miejsca gdzie są one po prostu rzucane co znacznie obniża ich estetykę. Aby uporać się z tym jakże ważnym problemem władze starają się aby przy często uczęszczanych traktach znajdowała się odpowiednia ilość koszy na śmieci. Kosze metalowe poza spełnianiem swojego podstawowego zadania jakim jest gromadzenie śmieci, stają się także elementami ozdobnymi nadającymi danemu miejscu dodatkowego charakteru. Warto jednak pamiętać, aby były one ustawione w odpowiedniej odległości od siebie, co sprawi, że osoby chcące wyrzucić śmieci nie będą musiały długo szukać najbliższego kosza. Warto pamiętać także o ich odpowiednim kolorze, dzięki czemu stworzą jednolitą całość z pozostałymi elementami małej architektury.

Chwila odpoczynku czyli odpowiednie ławki

mała architektura miejskaJeśli decydujemy o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu miejsc w których osoby idące na spacer będą mogły usiąść i odpocząć. Jest to ważne ponieważ bardzo duża liczba ludzi pragnie połączyć spacer z relaksem na świeżym powietrzu. Dlatego też dobrym pomysłem może okazać się ławka parkowa betonowa, jej konstrukcja stanowi połączenie betonu i drewna. Dostępne są różne rodzaje ławek takie jak:

  • ławki z oparciem,
  • wykonane w całości z betonu,
  • zawierające elementy drewniane,
  • ławki bez oparcia.

Według www.architektura.info ich szeroki wybór pozwala na dowolne komponowanie ich z otoczeniem tak by stanowiły idealną całość. Dzięki ich odpowiedniemu dobraniu, będziemy mieć pewność, że stanowić będą idealne miejsce do odpoczynku podczas spaceru dla rodzin z dziećmi czy też osób starszych. Należy jednak pamiętać aby ich montażem zajęli się pracownicy firmy w której zostały zakupione, gdyż ich nieodpowiednie zamontowanie może doprowadzić do ich przewrócenia.

Odpowiedni parking – stojaki dla rowerów

stojaki dla rowerówOstatnią rzeczą o której warto pamiętać urządzając przestrzeń miejską jest zapewnienie miejsc gdzie cykliści będą mogli zaparkować swoje rowery. Powinny się one znajdować w pobliżu miejsc gdzie są rozlokowane ławki czy punkty gastronomiczne, tak by były one łatwo dostępne. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie takich stojaków przy ścieżce rowerowej, co zapobiegnie konieczności przeprowadzania rowerów przez chodnik w celu skorzystania z niej. Wybrany przez nas producent stojaków rowerowych, po zapoznaniu się z naszymi oczekiwaniami pomoże dobrać odpowiedni stojak. Istotną kwestią jest również utwardzenie terenu przy takim stojaku, dzięki czemu rowerzyści będą mieli pewność, że ich sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony, a także, umożliwi wygodny dojazd do danego stojaka. Wszystko to sprawi, że rowery będą mogły być pozostawione w bezpiecznym miejscu, a my sami będziemy mogli udać się na spacer do parku.

Podsumowując

Elementy małej architektury miejskiej stanowią nie tylko obiekty dekoracyjne, lecz co najważniejsze są one bardzo funkcjonalne. Dlatego decydując o ich wyborze powinniśmy brać pod uwagę to aby były jak najbardziej funkcjonalne podczas codziennego korzystania. Dobrze zagospodarowana przestrzeń miejska sprawi że wzrośnie liczba osób korzystających z niej, a przede wszystkim pozytywnie wpłynie na wizerunek całego miasta , oraz jakość życia jego mieszkańców.  

Zostaw odpowiedź