Dobry operator mini żurawia

Dobry operator mini żurawia

 

Urządzenia jakimi są mini żurawie zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje rozmiary oraz mobilność. W Polsce aby zostać operatorem takiego dźwigu w wersji miniaturowej trzeba posiadać specjalne uprawnienia które są poświadczone zaświadczeniem. Aby zdobyć taki dokument należy zdać pozytywnie zdać egzamin praktyczny oraz teoretyczny. Szkolenia takie przeprowadzane są specjalnych ośrodkach kształcenia zawodowego. 

Cechy idealnego operatora mini żurawia

mini żurawWedług wielu specjalistów z zakresu budowlanki operator mini żurawia musi posiadać specjalne cechy charakteru oraz predyspozycje. Jedną z najważniejszych cech jakie powinien posiadać operator jest wysoka sprawność manualna oraz odwaga. Mini żuraw jest widocznie mniejszym urządzeniem od standardowych wysokich dźwigów pracujących na budowie. Osoba obsługująca mini żurawia również nie powinna posiadać leku wysokości, ponieważ dzięki mobilności można wykorzystać windę towarową i przewieźć urządzenie na wyższe piętra budowy. Najbardziej pożądaną cechą operatora mini dźwigów jest wysoko odporność na stres, wielkie poczucie odpowiedzialności oraz ogromne wyczucie. Operowanie mini żurawiem wymaga przede wszystkim pewna ręka. Będzie się to przekładało na precyzję w manewrowaniu podczepionymi elementami konstrukcyjnymi lub materiałami budowlanymi. Często zdarza się tak że przetransportowanie materiału z punktu A do punku B jest utrudnione dlatego opanowanie w trudnych sytuacjach również jest cechą wymaganą. Mini żurawie coraz częściej wykorzystywane są do przenoszenia drogich oraz delikatnych elementów np szklanych elementów wielkich biurowców. Dlatego śmiało można stwierdzić, że doby operator mini żurawia powinien być osobą idealnie wyszkoloną oraz opanowaną na wielu płaszczyznach. Jeśli operator będzie posiadał wyżej wymienione cechy przedsiębiorca, który zainwestował w mini dźwig będzie mógł wykorzystać cały jego potencjał.

Podsumowując zawód operatora mini żurawi nie jest dla wszystkich. Przed wybraniem się na kurs powinniśmy się zastanowić czy poradzimy sobie z dużym obciążeniem psychicznym jakie będzie na nas ciążyć w przypadku przenoszenia cennych elementów konstrukcyjnych. Jeśli ukończymy taki kurs nie powinniśmy mieć wielkich problemów, że znalezieniem pracy.