Dobór koszuli jeździeckiej na konkurs

Dobór koszuli jeździeckiej na konkurs

Zazwyczaj wymogi odnośnie strojów w zawodach klubowych nie są tak restrykcyjnie sprecyzowane, jak w przypadku zawodów towarzyskich i regionalnych. Najczęściej w takich wypadkach jeździec ma prezentować się w czystym i schludnym stroju jeździeckim. W przypadku zawodów o wyższej randze konieczne jest zapoznanie się z bardziej rygorystycznymi przepisami PZJ. W jaki sposób dobrać odzież na konkurs jeździecki, w tym odpowiednią koszulę, w której będziemy się komfortowo czuć i odpowiednio prezentować?

Estetyczna konkursowa koszula jeździecka

dopasowana koszula jeździecka konkursowaW przypadku konkursów o wyższej randze należy pamiętać, że sędzia prowadzący konkurs ma prawo nie dopuścić do startu zawodnika, jeżeli ten nie przestrzega przepisów dotyczących ubioru albo którego wygląd znacznie odbiega od ogólnie przyjętych pojęć dotyczących estetyki i schludnego wyglądu. Dobrym zakupem będzie dopasowana koszula jeździecka konkursowa. Należy pamiętać o tym, iż można startować w koszuli w różnych kolorach, jednakże konieczne jest aby miała ona białą stójkę. Przy wyborze odpowiedniej koszuli konkursowej warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będą się odbywały zawody oraz jaka jest planowana pogoda. W niektórych przypadkach wystarczająca będzie koszula z krótkim rękawem, w innych z długich, oprócz tego może sprawdzić się także model wykonany z tkaniny technicznej, która szybko schnie oraz odprowadza wilgoć. Wybierając się na zawody skokowe możemy przeważnie startować bez fraka. W takim wypadku wystarczy elegancka koszula z biała stójką, która wsadzona w białe bryczesy będzie się prezentowała bardzo elegancko. Warto, zwłaszcza w przypadku kobiet, zwrócić uwagę na to, aby koszula była dobrze skrojona oraz taliowana. Wiele osób wybiera klasykę, jednakże można także zdecydować się na modele z ciekawymi wzorami, często nietuzinkowymi.

Zwłaszcza na cieplejsze dni oraz dla ujeżdżeniowców polecane są koszule z krótkim rękawem. Bardzo ważną kwestą będzie jakość oraz właściwości materiału, z jakiego zostały uszyte koszule ujeżdżeniowe. Ważne jest to, aby czuć się komfortowo, a zastosowany materiał oddychał. Część modeli, zrobionych z materiału technicznego, który oddycha i łatwo pozbywa się wilgoci sprawia, że jeździec niezależnie od temperatury może czuć się w pełni komfortowo. Dobrym wyborem są także materiały z jonami srebra, które mają silne właściwości antybakteryjne.