Czym jest bigówka?

Czym jest bigówka?

Wykorzystywana przede wszystkim w introligatorstwie maszyna do bigowania, służąca do zgniatania krawędzi okładek miękkich i twardych, nazywana jest inaczej bigówką. Pomimo tego, że małe zakłady introligatorskie są coraz rzadziej spotykane, to na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń, w rozmiarach, które nadadzą się zarówno dla małych, jak i dla dużych firm, produkujących artykuły papiernicze.

Do czego wykorzystuje się bigówkę?

BigówkiBigowanie papieru, to takie formowanie jego powierzchni, które nie tworzy rys i niepotrzebnych wgnieceń, a efektem końcowym tego zabiegu jest estetycznie uformowana przestrzeń kartonu, tektury bądź papieru. Często jest wykorzystywane do spajania ze sobą wielu warstw powierzchni papieru i łączenia ze sobą wielu elementów. Składanie wielu materiałów jest potrzebne do wyrobu, na przykład takich materiałów, jak książki, kalendarze czy segregatory. Najczęściej napędzana jest prądem i sterowana przez pojedynczego użytkownika. Na rynku dostępnych jest wiele modeli bigówek, odpowiednich do łączenia ze sobą kartek o różnej gramaturze. Bigówki najczęściej działają automatycznie, podbierają kartki od spodu, dzięki specjalnemu mechanizmowi, który działa pod ciśnieniem. Na dole podłączona jest także specjalna dmuchawa, która stosowana jest po to, by odseparować kartki od siebie. Bigówka posiada panel sterowania, na którym wyświetlają się poszczególne funkcje, co sprawia, że sterowanie taką maszyną staje się dość optymalne i łatwe. Warto wybrać taką maszynę, w której treści instrukcji przetłumaczone zostały na język polski. Znacznie ułatwia to korzystanie z urządzenia i wybrania odpowiedniego ściegu. Spojenia wytwarzane podczas bigowania nazywa bigami. Bigi mogą być zarówno liniami przerywanymi, jak i ciągłymi. Możliwe jest także wykonywanie odpowiednich perforacji, które będą wykonane dokładnie i estetycznie, bez poszarpanych brzegów. Na rynku dostępne są maszyny o różnej mocy i możliwościach. Maszyny z silniejszym silnikiem będą w stanie przerobić większy stos materiałów papierniczych.

Maszyna do bigowania jest wykorzystywana w przemyśle papierniczym i w firmach introligatorskich. Są także modele kompaktowych maszyn do bigowania, wykorzystywane przez firmy i studia drukarskie. Spawa ona za pomocą nacisku i ciśnienia powierzchnie papierowe, takiej jak karton i tektura, są wykonane w taki sposób, by efekt końcowy był estetyczny. Można ją wykorzystywać do produkcji książek czy kalendarzy.