Czym cechuje się spawarka MIG?

Czym cechuje się spawarka MIG?

 

Wybór urządzeń spawalniczych to kwestia, która dla wielu osób jest bardzo wymagająca. Wiąże się to bowiem z tym, że poszczególne urządzenia bardzo różnią się między sobą, nie tylko mocą czy wydajnością, ale także samą technologią używaną podczas spawania. Z tego względu przygotowałem krótki poradnik dla osób poszukujących odpowiedniego urządzenia do spawania.

Czy zakup spawarek MIG jest opłacalny?

spawarki migPrzede wszystkim, należy wymienić dwa główne rodzaje spawarek które obecnie możemy kupić: TIG i MIG. Jeżeli poszukujemy urządzeń tego typu do zastosowań domowych, to właśnie amatorskie spawarki mig będą dla nas najlepszym wyborem. Przede wszystkim ze względu na to, że spawarki tego typu, zwane tez migomatami, są nieco tańsze, ale również funkcje które posiadają, w zupełności zaspokoją wymagania osoby, która nie zajmuje się spawaniem profesjonalnie. W jaki sposób działa typowa spawarka Mig? Do pracy wykorzystuje ona zazwyczaj specjalną przetwornice, dzięki której jest w stanie emitować odpowiedni łuk elektryczny o znacznej sile. Technologia inwertorowa, w która są wyposażone migomaty, przedkłada się na możliwość bardziej dokładnego ustawiania prądu spawania. Mniej zaawansowana w porównaniu do urządzeń TIG technologia sprawia, że migomaty są zazwyczaj znacznie mniejsze i znacznie lżejsze. Z drugiej strony, nie można zapominać o tym, że poradzą one sobie tylko podczas spawania elementów stalowych – spawanie elementów z aluminium czy srebra przy ich pomocy może potrwać zbyt długo i być ogólnie znacznie mniej wydajne. Kupując spawarki do domowego warsztatu nie powinniśmy jednak całkiem pomijać tak ważnych kwestii, jak wydajność danego modelu. Wybierajmy te spawarki, które posiadają jak najszerszy zakres prądu spawania, mający bezpośrednie przełożenie na to, jak gruby materiał będziemy w stanie spawać. Ogólnie uważa się, że do skutecznego spawania elementów stalowych o grubości do 4 mm, wystarczy spawarka o mocy około 140-160A – powyżej tego zakresu znajdują się już spawarki do zastosowań bardziej profesjonalnych.

Wybór odpowiedniej spawarki będzie znacznie prostszy, jeżeli będzie poprzedzony odpowiednią analizą potrzeb i wymagań w stosunku do tego typu urządzeń. Jeżeli chcemy kupić dobre urządzenie spawalnicze do użytku domowego, kierujmy się głównie jak najlepszym stosunkiem ceny do jakości tego typu urządzeń.