Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

 

Decydując się na budowę domu, wiedzieliśmy z mężem, że chcemy zadbać o każdy szczegół. Nie chcieliśmy oszczędzać na materiałach i ekipie budowlanej, bo wiedzieliśmy, że mogłoby się to na nas zemścić w przyszłości. Jedną z większych inwestycji, na jaką się zdecydowaliśmy, był montaż fotowoltaików do pozyskiwania energii. Ważnym aspektem budowy były dla mnie właśnie takie ekologiczne rozwiązania.

Dzięki panelom fotowoltaicznym można dużo zaoszczędzić

fotowoltaikaNie oszczędzaliśmy na budowie domu, po to by w późniejszych miesiącach i latach nie przepłacać na niepotrzebnych naprawach i rachunkach. Zdecydowaliśmy się na zainwestowanie w znany dla wielu osób system, który pozyskuje prąd z energii słonecznej. Taki generowany przez słońce prąd to inaczej fotowoltaika, który  uzyskujemy w naszym domu poprzez zamontowane na dachu specjalne panele. Najtrudniejszym zadaniem dla firmy, którą wynajęliśmy zdecydowanie było określenie ile takich paneli zainstalować. O wiele łatwiej określić jest potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej dla istniejących już domów, ponieważ określa się ją na podstawie rzeczywistego, a nie tylko planowanego zużycia energii. W przypadku nowych domów, takich jak nasz bierze się pod uwagę jedynie planowaną wysokość rocznych rachunków za prąd. Nasza inwestycja zwróci się całkowicie w ciągu kilku, najbliższych lat. Była ona więc zdecydowanie opłacalna.

Odpowiadając na pytanie, czy warto jest inwestować w ekologiczne rozwiązanie w domu, mogę zdecydowanie powiedzieć, że tak. Założenie paneli fotowoltaicznych było dobrą decyzją, która pozwala nam na ogromne oszczędności. Inwestycja nie była tania, ale skorzystaliśmy z rządowego programu wspierającego odnawialne źródła energii elektrycznej oraz ze specjalnych ulg podatkowych.