Często korzystam z usług kancelarii podatkowej

Często korzystam z usług kancelarii podatkowej

Od wielu lat prowadzę dużą firmę działającą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Co nie oznacza, że sam działam jednoosobowo. Moja firma zatrudnia kilkunastu ludzi a zajmujemy się pośredniczeniem w sprzedaży produktów na terenie Unii Europejskiej. Bardzo często jest tak, że towaru kupowanego w jednym kraju nie widzimy nawet na oczy, bo od razu sprzedajemy go do innego kraju. Nasza działalność jest więc kwestią wystawienia odpowiednich dokumentów.

Muszę odzyskiwać podatek zapłacony za granicą

zwrot VAT z NiemiecJeśli kupujemy towar w jednym kraju to otrzymujemy na niego odpowiednie dokumenty. Jest to najczęściej faktura, w której zawarty jest podatek od towarów i usług, czyli VAT. Jako kupujący musimy ten podatek zapłacić z góry. Kupowanie towaru u naszych zachodnich sąsiadów wiąże się więc z tym, że te zapłacone z góry podatki musimy potem odzyskać u Nas. Na to wszystko są oczywiście odpowiednie przepisy podatkowe, których musimy się trzymać i ich przestrzegać. Mogę jednak powiedzieć tylko tyle, że ja sam nie ogarniam ani fragmentu takich przepisów. Wynajmuję kancelarię podatkową, dla której zwrot VAT z Niemiec to sprawa równie prosta jak krajowe rozliczenia podatkowe. Moja firma działa na prostej księgowości, a więc akurat polskie podatki do rozliczenia są wręcz banalne. Natomiast wiem doskonale, że bez pomocy kancelarii podatkowej nie byłbym w stanie rozliczyć ani jednej faktury. Odzyskanie zapłaconego podatku z zagranicy wcale nie jest takie proste. Trzeba liczyć się z tym, że w firmie pojawią się kontrolerzy wyznaczeni przez odpowiednie służby podatkowe. Natomiast jest to całkowicie normalna sprawa, że odzyskuje się podatek zapłacony wraz z zagranicznymi fakturami. I w przypadku wielu polskich firm te kwoty podatków są naprawdę ogromne. Tylko w mojej firmie są to kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Podatki płacić trzeba bez względu na kraj, w którym dokonujemy zakupu towaru. Ja kupuję towary jedynie w firmach działających na terenie krajów należących do europejskiej wspólnoty. Następnie zanoszę swoje faktury do swojej kancelarii podatkowej, która pomaga mi w rozliczeniu wszystkich zapłaconych podatków. Moi doradcy podatkowi składają w moim imieniu odpowiednie deklaracje podatkowe, dzięki czemu mogę odzyskać całkiem spore sumy pieniędzy.