Co wiemy o noni

Co wiemy o noni

 

Morwa indyjska – to krzew znany świetnie mieszkańcom Polinezji. Jest przez nich nazywany aspiryną starożytności. Rośnie na terenach południowo-wschodniej Azji i na wyspach Pacyfiku. Wśród ich mieszkańców każda część rośliny uważana jest za leczniczą. Za granicą najbardziej popularną częścią tej rośliny są jej owoce a dokładniej to wyciskany z nich sok, który jest sprzedawany jako lekarstwo na wszystkie dolegliwości, w tym także na ciężkie choroby takie jak cukrzyca, rak i choroby serca.

Zalety soku z noni

sok z noniCo więcej sok z noni – bo tak nazywana jest ta roślina potocznie może pomóc także na reumatyzm, wrzody, bóle stawów, alergię, łuszczycę, depresję, grypę. Póki co nie potwierdzają tego jeszcze żadne badania. Te badania, które zostały wykonane stwierdzają, że roślina ta faktycznie posiada działanie lecznicze ale nie wszystkich chorób. Sok z noni był testowany przez hawajskich badaczy na myszach chorujących na nowotwory. Myszy, które otrzymywały sok z noni żyły dwukrotnie dłużej niż te, które go nie dostały. Inna grupa badaczy sprawdziła, że związki chemiczne zawarte w noni mogą hamować procesy chemiczne, w wyniku których zdrowe komórki zmieniają się w nowotworowe. W 2008 roku sprawdzono z kolei jaka jest maksymalna możliwa dawka podawania soku z noni. Okazuje się, że chorzy nawet na raka nie powinny spożywać więcej niż 40 ml soku z noni dziennie. Teoretycznie badania wskazują na potencjalne przeciwnowotworowe działanie tej rośliny jednak niezbędne są dalsze badania nad właściwościami tej rośliny. Są również badania, które potwierdzają nie tyko przeciwnowotworowe działanie tej rośliny. Okazuje się, że owoce tej rośliny mogą zapobiegać miażdżycy. Już po 30 dniach spożywania soku z noni przebadane osoby odnotowały poprawę. Polinezyjczycy stosują owoce noni zarówno te dojrzałe jak i te niedojrzałe w leczeniu układu pokarmowego, infekcji jelit i żołądka, a także do zwalczania bakterii w jamie ustnej.

Podobno już w starożytności znane były lecznicze właściwości tej rośliny. Dopiero w ostatnim czasie została ona doceniona na szerszą skalę. Tej metodzie sprzyjają zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej. Mówi się, że hamuje ona procesy starzenia, wspomaga układ odpornościowy, pomaga przezwyciężyć zmęczenie i stres. Cena za owoce noni jest dość wysoka mimo to roślina cieszy się ogromną popularnością