Ciekawe rozwiązania puszek instalacyjnych

Ciekawe rozwiązania puszek instalacyjnych

Mając na myśli instalację elektryczne każdy na pewno z pamięci wymieni materiały, które są do tego używane, takie jak kable, bezpieczniki, gniazda. Niewiele osób jednak pamięta o drobnym, a niezwykle istotnym elemencie gotowej instalacji jakim jest puszka instalacyjna.

Nietypowa puszka instalacyjna w instalacjach elektrycznych

puszki instalacyjneKażdy przewód w instalacji elektrycznej musi się gdzieś schodzić lub przecinać. Prowadzenie wszystkich kabli bezpośrednio do szafy sterowniczej byłoby dobre, ale bardzo nieekonomiczne, dlatego przewody łączą się w większe grupy i są dalej prowadzone przez wspólny kabel do rozdzielni. Miejscami gdzie łączą się kable są puszki instalacyjne, które najczęściej występują w formie walcowego plastiku z otwartym jednym wieczkiem i bocznymi otworami na kable. Są montowane wewnątrz ściany, a kable są doprowadzane bezpośrednio do nich. Takie puszki wydają się dość prostą konstrukcją, w której trudno byłoby coś poprawić, a jednak istnieją ciekawe wersje tego elementu. Najbardziej rozpowszechnioną wariacją takiej puszki są puszki pogłębiane, które służą jednocześnie jako skrzyżowanie przewodów oraz miejsce na gniazdo lub łącznik. Oszczędza to dużo miejsca, gdyż w przeciwnym wypadku trzeba by było w pomieszczeniu użyć dwóch puszek, a dodatkowo szpeciły by one miejsca na górze ściany podobnie jak konstrukcje z poprzedniej epoki występujące w wielu domach. Puszka instalacyjna nie musi być w ścianie. Do ciekawych elementów jakie było mi dane spotkać należą puszki montowane w podłodze. Najczęściej o prostopadłościennym kształcie elementy są wbudowywane pod panele podłogowe lub płytki i pokrywane taką powierzchnią, aby stapiać się z resztą podłogi.

Najbardziej zaznajomieni z tematem puszek instalacyjnych są elektrycy, którzy zawodowo wykonują takie instalacje. Można skorzystać z ich rady w niektórych sytuacjach i zoptymalizować naszą instalacje używając proponowanych przez nich puszek. W przypadku tych podłogowych poprawią dostęp i wygląd całości instalacji.